RagdollRagdoll je kočka, která nás při prvním setkání rozhodně překvapí. Má mohutnou postavu, která vzbuzuje impozantní dojem umocněný ještě její hustou a krásnou srtsí, vezmeme-li ji však do náručí, uvolní všechno svalstvo, je slabá jak malé kotě a měkká jak hadrová panenka – “Rag Doll”.


Historie
  Za kolébku chovu ragdollů je považováno kalifornské městečko Riverside v USA.Tam americká chovatelka Ann Bakerová spářila bílou perskou modrookou kočku (nebo, jak někteří tvrdí angorskou kočku) s kocourem plemene birma. Koťata vzešlá z tohoto spojení jsou považována za základ dalšího chovu ragdollů. Ve výčtu plemen, která stála při vzniku koček ragdoll se objevuje také barmská kočka.
V Americe bylo plemeno uznáno v roce 1965. Denny a Laura Daytonovi, chovná stanice Blossom-Time a Georgann Chamber, chovná stanice Ragnarok, nebyli ochotni se podrobit praktikám Ann Baker, která určovala podmínky chovu a jejím předpisům orientovaným na zisk. Americký chov ragdollů se tak rozdělil na dva tábory: IRCA (International Ragdoll Cat Association) zastupený Ann Backer a RFC (Ragdoll Fancier's Club), který založili r.1975 Daytonovi, a který se stal výbornou základnou dnešního chovu ragdollů.
V rámci FIFe byla první uznána v roce 1992 varianta bicolor, v roce 1997 varianta colorpoint a v roce 1999 varianta mitted.
V roce 1981 se dostali první ragdollové i do Evropy, do Velké británie. Čtyři dovezené kočičky pocházeli právě z chovné stanice Daytonových.  Zakrátko se již tyto kočky těšili velké oblibě I zde V české republice byl ragdoll ještě nedávno ojedinělým plemenem. V současné době se rozrůstají řady nadšených chovatelů, kteří podlehli kouzlu tohoto nádherného plemene.


Vzhled
Ragdollové jsou velké, masivně stavěné kočky s dlouhým dobře osvaleným tělem. Zevnějškem připomínají birmu, mají však širší hrudník, masivnější zadní část těla a silnější nohy.
x Hlava je posazena na krátkém, ale silném krku. Hlava je klínovitá, střední velikosti a má dobře vyvinuté tváře a mohutnou bradu.Nos by měl vykazovat mírný oblouk v horní třetině. Uši jsou středně velké a mají široký kořen a zaoblené špičky.Jsou umístěny daleko od sebe a nakloněny mírně dopředu. Barva očí je vždy modrá, čím intenzivnější, tím lepší.Dospělý ragdoll má stejně široká ramena jako zadek. Zadní nohy jsou dobře osvalené a výše postavené než nohy přední. Ragdollové mají kulaté tlapky a mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Dlouhý ocas má středně silný kořen a směrem ke konci se ztenčuje.Ocas je dobře osrstěný a huňatý.
Srst ragdollů je středně dlouhá.Standard požaduje měkkou a hedvábnou texturu.V oblasti krku je srst nejdelší a lemuje zevní obrys obličeje, což působí dojmem bryndáčku.
V oblasti obličeje je srst krátká a od konce hlavy se prodlužuje přes ramena směrem ke hřbetu. Po stranách, na břiše a na zadní části těla je srst středně dlouhá až dlouhá. Na předních nohách je spíše krátká.
Koťata ragdollů se však rodí zcela bílá, po dvou až pěti dnech se začnou vybarvovat. Barva těla ragdollů tmavne s přibývajícím věkem.
Vývoj ragdolla je pomalý. Až ve věku tří až čtyř let dosahují tělesné zralosti a stejně tak v tomto věku je teprve ukončen jeho barevný. Nádherně modré oči mají od narození. Kočky jsou nápadně menší než kocouři. Zatímco kocouři mohou vážit 7 - 9 kg, kočky dosahují váhy jen 4 - 7 kg.


Standart FIFE:

Celkový dojem    Ragdoll je masivní, velká kočka se střední stavbou těla a svalnatým tělem. Celkovým dojmem má působit jako velká a silná kočka.
Hlava    Středně veliká, široká hlava, modifikovaná klínová forma s rovně působící plochou mezi ušima. Úzká hlava je nežádoucí.
Hlava vytváří široký klín, v závislosti na zbarvení může mít očernalé tváře a čelisti.

Nos    V horní třetině by měl nos vykazovat lehký oblouk. Stop nesmí být zřetelný.
Tvář    Tváře jsou dobře utvořené, zužující se v plnou, dobře vyvinutou bradu a zaoblenou tlamičku.
Uši    Uši jsou středně velké se širokou základnou, zaoblenými špičkami, umístěné daleko od sebe, mírně skloněné dopředu. Chybou jsou špičaté uši a příliš velké či naopak příliš malé uši.
Oči    Oči jsou velké, oválné, posazené daleko od sebe. Vnější koutek oka by měl vytvářet přímou linii s posazením ucha. Barva očí modrá, čím intenzivnější, tím lepší, v souladu s barvou těla. Mandlový tvar očí je považován za chybu, jiná barva očí než modrá je diskvalifikující.
Krk    Krk je krátký a silný.
Tělo    Dlouhé a svalnaté tělo se střední stavbou kostí. Hruď je široká a dobře vyvinutá. Zadní část těla je těžší a svalnatější. Dospělá kočka má být stejně široká v ramenech jako v zadní části těla. Zavalité tělo a úzká hruď jsou nežádoucí.
Nohy    Nohy jsou středně dlouhé se střední stavbou kostí. Zadní nohy jsou mírně vyšší než přední, tím je linie těla v zadní části nahoru.
Tlapky    Velké, kulaté, kompaktní.
Ocas    Ocas je dlouhý, středně silný u kořene, směrem ke špičce se zužuje v proporci k tělu. Ocas má být dobře osrstěný, huňatý.
Srst    Srst je středně dlouhá, hustá, měkká a hedvábné struktury. Přiléhá k tělu, otevírá se při pohybu. Nejdelší srst je na krku a lemuje vnější okraj tváře, tím vzniká dojem náprsenky. V tváři je srst krátká, postupně přechází na konci hlavy přes hrudník v delší srst. Na bocích, břichu a zadní části těla je polodlouhá až dlouhá. Na předních nohách je krátká až polodlouhá.


Zbarvení

  Ragdoll se vyskytuje ve třech varietách:
•    Colorpoint - s odznaky. Maska, uši, tlapky a ocas mají být výrazně zbarvené a ladit s barvou těla. Náprsenka, hruď a břicho jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu - břišní flek je povolen. Ragdoll s tímto zbarvením nesmí mít žádné bílé skvrny. Nos a polštářky tlapek jsou tmavé jako barva odznaků.
•    Bicolor - je nejvíce nápadná barevná varieta. Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bíle obrácené V. Začíná na čele, táhne se přes nos, na zadní stranu brady, přičemž nesmí přesáhnout vnější hranu oka. Na zádech je povolen bílý flek. Nohy a břicho jsou bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být vždy růžové.
•    Do roku 1998 byly kromě uznaných barevných variet registrovány ještě variety mitted, které se využívaly pouze k chovu - nemohly tedy získat titul. Od 1. ledna 1999 FIFe tyto barevné variety oficiálně uznala. Mitted - s odznaky s bílou. Znaky jsou stejné jako u colorpoint. Od brady, přes náprsenku, hruď se táhne celou spodní částí těla až k ocasu bílý nepřerušovaný pruh. Tlapky jsou vybarvené, ale musí mít bílé ponožky, přední jsou kratší, zadní delší - po patu. Polštářky na tlapkách jsou růžové. Bílé zrcadélko na nose se považuje za atraktivní. Od 1. 7. 07 jsou povoleny tmavé fleky na zadních ponožkách a bílé flíčky v oblasti nosu.)


 Ragdoll se uznává v barvách:
•    seal - černohnědá
•    chocolate - čokoládová
•    blue - modrá
•    lilac - lilová
•    od 1. 1. 2005 nově uznané barvy: red - červená, creme - krémová, lynx - s kresbou, tortie - želvovinová, torbie - želvovinová s kresbou

Povaha
Ragdollové jsou velmi klidní, mají poddajný charakter a vysokou odolnost vůči stresu. Jsou to vysloveně trpělivé kočky, které se raději stáhnout do ústraní, než aby škrábaly či kousaly. Velmi rády se nechávají hladit, milují mazlení i jemné kartáčování srsti.
Je to nesmírně inteligentní, elegantní, stále dobře naladěná kočka, nevnucuje se, neobtěžuje, je schopna reagovat na výkyvyvaší nálady. Je spokojená, pokud může dlít v přítomnosti své osoby, na niž je fixována. Je snadno vychovatelná, snadno pochopí, jaké chování je nežádoucí a bez problémů od něj upustí. Její závislost na pánovi připomíná až psí oddanost.
Ragdollové jsou kočky vysloveně vázané na lidi, nemají rady samotu. Není problém nechat je doma několik hodin samotné, ale kdo bývá často celý den mimo domov, měl by své kočce umožnit kontakt s jinými kočkami, aby se jejich čekání na pána dalo zkrátit společnou hrou.Většina zástupců tohoto plemene je totiž velmi snášenlivá a sociální, což je dobrý předpoklad pro soužití s ostatními kočkami, nebo třeba i psy či jinými zvířecími obyvateli domácnosti. I když vaši přítomnost mu to rozhodně nenahradí. Samotou či nezájmem svého páníčka může velmi trpět. Ani velké změny nepřirůstají ragdollům k srdci. Často se stává, že se v rodině více fixují na jednu osobu, která je jejich právoplatným pánem, nicméně ostatní členy rodiny plně akceptují, cítí se ve fungujícím rodinném prostředí velmi dobře.
Ragdollové jsou velice zvědavé, nápadité a hravé kočky. Ragdoll je také temperamentní. Má velký zájem o okolí. Spousta ragdollů velmi ráda aportuje různé předměty.
Ragdoll jako každá kočka potřebuje pro svou zábavu dostatek pozornosti, zábavné hračky, neodmyslitelně škrabadlo (čím vyšší tím lepší), pohodlný pelíšek, dostatečně velký záchůdek, kvalitní stelivo, aby se nezachytávala nečistota na chlupech mezi prsty, dobré krmivo, náruč svého páníčka a jeho láskyplnou duši.


Péče
Péče o ragdolla je vesměs shodná s péčí o jakoukoliv polodlouhosrstou kočku. Péče o srst ragdollů není tak náročná jako u koček perských.
Uvádí se, že se hedvábně jemná a polodlouhá srst ragdollů jen velmi zřídka zacuchává a nevyžaduje proto žádnou zvláštní péči. Není ovšem pravda, že srst nemůže zplstnatět a že nelíná.Zejména kalhotky a podpaží mají sklon k plstnatění.
Stačí když jednou až dvakrát týdně vykartáčujeme nebo vyčešeme uvolněné chlupy hrubým hřebenem. Pravidelné, ale šetrné česání udrží srst v optimální kondici po celý rok. Česání a kartáčování zcela závisí na idividuálním stavu srsti zvířete. Většina ragdollů jemné kartáčování miluje.
Během výměny srsti může být zapotřebí častější kartáčování. V době línání můžeme uvolněné chlupy vyčesat i gumovým kartáčem, ale přílišné kartáčování by mohlo srst poškodit. Mnoho vystavovatelů ragdolly několik dní pře výstavou koupe, možností je také použití neparfémovaného a nemastného pudru. Vetřete jej dobře do srsti, aby se na něj mohla navázat nečistota a přebytečná mastnota, a pak ho pečlivě vykartáčujte jemným kartáčkem.
Pro udržení krásné srsti nestačí jen vnější péče – základem musí být kvalitní výživa. Nešetřete tedy na této položce, dopřejte svému miláčkovi superpremiová krmiva, s dostatečným obsahem vitamínů, minerálů, esenciálních kyselin a dalších potřebných složek.Je třeba věnovat pozornost výběru krmiva nejen co do kvality, ale také struktury. Protože je ragdoll velké plemeno, příjem větších granulí má vliv na zdraví zubů a omezení výskytu zubního kamene. Zejména pak u odrůstajících koťat, je již snadné polknout menší granulebez rozkousání a je potřeba přejít na odpovídající velikost.
Ostatní péče, ať už o oči, uši či drápky je stejná jako u ostatních plemen, podrobnější m průvodcem po tomto tématu vám může být článek Pravidelná péče o kočku na straně 28.
Ragdoll se může bez problémů chovat v bytě zařízeném dle kočičích potřeb. Vzhledem k jeho poddajnému charakteru a velké důvěře k lidem a zvířatům není vhodné, aby se sám volně pohyboval venku. Ale venkovní výběh určitě ocení.


Závěr

Ragdollové patří mezi dražší plemena koček. Jejich cena samozřejmě záleží na tom, zda se jedná o koťátko do chovu či na mazlíka.
Díky své milé povaze je ragdoll vhodným kočičím miláčkem pro rodiny s dětmi I pro starší chovatele. Ragdoll se pro svou klidnou a vyrovnanou povahu výborně hodí pro felinoterapii.

-zs-


 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 21.1.2012 15:22:59
Napsáno: 20.4.2008 15:47:55

Forum.

Vložit príspěvěk

23.5.2008

Moni

Ragdollové jsou super kočičky,mají perfektní povahu,jsou to vysloveně mazlíkové.

24.8.2008

Mrs.Kukí$ek

Máme doma Ragdollíka colorpoint.Je jeste kotatko,ale je opravdu uzasny.Vsem co chtejí skvělého mazlíka nebo kočičku na hrání ragdolla doporucuji..:)

14.12.2008

Karolína a Arnold

Dobrý den,v kolika měsích je ragdoll plodný?Máme strach aby jsme neměli křížence ragdolla a britské kočky. Díky (karolina.vorlickova@seznam.cz)

16.11.2009

G.Hejcmanova,

NAs Ragdoll je nami vsemi milovan a prece chova se nevhodne .Stalo se ze kousl mne do rtu aniz mu bylo ublizeno a to se pise jake sou mirumilovne.Poznala jsem jeste vice jeho vad jsem sklamana jak vsihni pisou jak je skvely a opak je pravdou.

23.11.2009

Janca

Mám kočičku ragdolla a jsem s ní strašně spokojená.Brzy jí budou 3roky a je fakt hodně fixovaná na svého páníčka.Když jsem si jí přivezla,tak jsem zjistila,že se nechce mazlit a skoro se ani nenechala pohladit.Teď už je to celkem lepší.Nechala jsem jí vykastrovat a trochu kastrace napomohla k tomu,že se už nechá pohladit,ale podle mého názoru je to hlavně v tom svojí kočičku pochopit a porozumět jejím potřebám.Taky mě bez důvodu kousala aniž bych jí nějak provokovala.Člověk prostě nemůže kočičku hned zavrhnout podle její povahy.Začala jsem se mojí kočičí prïncezně hodně věnovat a s velikým úspěchem.Chce to jen trpělivost a dát své kočičce lásku,ona to vše pak člověku vrátí.Vím to z vlastní zkušenosti,kočička už za mnou sama přijde,chce hladit a už se začíná i pomalu mazlit.Tak jsem moc ráda,že jsem s ragdůllkem našla společnou cestu.U každého plemene kočiček se najdou nějaké které se prostě mazlit nebudou nebo se budou chovat agresivně,hlavně záleží na chovu.Když lidi chtěji fakt mazlíčka,tak šup do chovných stanic a ne jen do jedný,ale objet jich trochu víc.

9.1.2010

bebča

ahoj chtěla bych mít kočičku ragdolla když je to domácí kočka může se s ní chodit ven?

21.7.2010

kaushka

Ja mam radolla doma jmenuje se Charlie, je vykastrovany a je to uzasny milacek. Mazlit se sice moc nechce ale moc se proti tomu nevzpira. Kazdy den mi usina na nohou a pres den se odeme nehne. Moc rad si hraje a nosi hracky. Akorat co je jediny problem ze strasne zarli na naseho druheho kocourka a porad ho bije i kdyz dostavaji oba stejnou pozornost:( Jinak urcite doporucuji suprova kocka a nemusi se ani vycesavat:)

3.8.2010

Romčík a Elzinka

Ahooj máme doma jednu krásnou Rogdollku jmenuje se Elza =)mynulí rok jsme měli krásná kotata prodali se velmi rychle a za 3.dny byly všechny rezervované.A ted se mají báječně =)

7.1.2011

Stasy

Ragdoll jsouuzasne spolecenske kocky. Problem s chovanim je spise zavinen nespravnou vychovou majitelu. My mame kocicku z chovatelske stanice aeibiscat.cz a kocka nedele sebemensi problem, jelikoz je dobre vychovana. Hned prvni den, co jsme ji vzali, bylz ni super mazel.

23.7.2011

Bařča

Ragdoll je velmi krásná kočka!

3.8.2011

Věra

Mám sedmi měsíční koččiku ragdoll je samotářka a když ji chceme pohladit tak se brání.Vše se točí jen kolem ni chtěli jsme kočičku na mazlení ale nevipadá to tak.Prosím o radu jestli až v dospělosti bude mazlivá?

26.10.2011

kika

mame kockuu ragdoll a je uplne v poho je inteligentni a jejako hadrova panenka a je moc hodna :)

6.9.2014

Lucie

Mám kocourka ragdoll, předevčírem mu byli 3 roky a jsem s ním spokojená, chodíme ven, učím ho, aby si zvykl na zahradu, protože se budeme stěhovat do domečku s velkou zahradou. Kocourek je hodný, nedělá žádnou neplechu, ale když se mu něco nelíbí, tak občas zasyčí, ale snažím se ho krotit :)

10.4.2016

Marie

prosím o radu jak je přibližně velká Ragdoll kočka v dospělosti ??? předem děkuji

23.4.2016

Alena

Máme ragdolla Matýska a je úžasný mazlíček už od koťátka, stále vyžaduje mazlení, ale nevtírá se, je čistotný a nádherný. Je hodně zvědavý, všechno ho zajímá, trochu na tu jeho zvědavost doplatily záclony, tapety, koberec, ale s tím se musí počítat, když si někdo pořizuje jakékoliv zvířátko:) jsou to jen věci, které nám vynahradí Matýskova úžasná povaha! :)

7.8.2017

RITA

Dobrý den, my máme Ragdollí slečnu, byť bez PP ale je opravdu mazel. Miluje ,,všechny,, jen primární ,,vůdce, pán,, jsem pro ní já, panička :) Opravdu aportuje, a s radostí. Umí lásku velmi krásně vracet a je velmi vyrovnaná!! Doporučuji.

10.9.2017

Andy

Mame doma dve Ragdollky, kocku a kocoura. Kocicka prisla pozdeji, ale oba se velmi rychle zkamaradili. Jsou to krasne, vyrovnane kocky, zavisle na svem cloveku. Kazda vyzaduje trochu jiny zpusob mazleni, ale umi si to obe nalezite uzivat. A to krasne vitani, kdyz prijdu domu...jsou v mnohem jako psi. Mame je v byte, nic nenici, vyhodou je, ze neskacou do vysky. Na tohle je myslim u Ragdollu spolehnuti. Do jineho plemene uz bych nesla. :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz