Norská lesní kočka


Historie
O původu této kočky toho mnoho nevíme. Skogkatt neboli lesní kočka se vyskytuje už po staletí. Zmínky o kočkách, připomínajících svým zjevem norskou lesní kočku, nalezneme v řadě starobylých textů. O původ těchto koček se vedou pře a existuje několik teorií. Jedna teorie poukazuje na možnost, že Vikingové přivezli na svých lodích do Skandinávie skotské divoké kočky, které následně utekly a založily divokou populaci a začaly se pářit s potomky zdivočelých domácích koček. Tak údajně měla vzniknout norská lesní kočka. Další teorie předkládá možnost, že je toto plemeno odvozeno od tureckých angor dovezených do Norska v 16. století, které se zkřížily s potomky skotských divokých koček. Další teorie uvádí jako možného předka dlouhosrsté kočky dovezené z Ruska. Další variantou možného původu je ta, která předpokládá, že norské lesní jsou potomky zdivočelých domácích koček, které se vyskytovaly v drsných podmínkách Skandinávie od pradávna. Zdivočelé domácí kočky se musely přizpůsobit nepříznivým podmínkám severského podnebí. Studené zimy způsobily, že kočky byly časem těžší, větší a odolnější. I odolná struktura srsti je důsledkem klimatických vlivů. Lesní kočky se posléze začaly stěhovat k lidským usedlostem, kde se osvědčily jako výborné pomocnice v boji proti hlodavcům. Šlechtění norských lesních koček začalo v Norsku až v roce 1934. Ale do roku 1938 nikdo nemyslel na tyto kočky jako na samostatné plemeno. V roce 1938 byla v Oslu poprvé norská lesní kočka vystavována. Velmi zaujala, a to nejen norské posuzovatele. Druhá světová válka však šlechtění plemene na dlouhou dobu přerušila. Další snahy o zachování tohoto plemene pokračovaly v padesátých a šedesátých letech. V roce 1972 byl vypracován prozatimní standard plemene. Plemeno bylo oficiálně uznáno mezinárodní organizací FIFe roku 1977. Po mezinárodním uznání se norské lesní kočky začaly šířit do světa. Do USA byly tyto kočky dovezeny roku 1979, ale americká CFA uznala norskou lesní kočku až v roce 1994. Do České republiky se dostaly norské lesní až na konci devadesátých let a chov je teprve v rozvoji, i když obliba těchto koček vzrůstá.

Vzhled
Norská lesní kočka patří do skupiny II - polodlouhosrsté kočky. Dosahuje středních až velkých rozměrů. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 3 až 9 kg. Tělo norských lesních koček je dlouhé, na vysokých a silných končetinách. Ocas je velmi dlouhý a velmi dobře osrstěný. Vysoké uši jsou charakteristické rysími štětičkami. U norských lesních koček se povolují plné barvy (jednobarevná srst)a to pouze v přírodních barvách (černá, modrá, červená, krémová,želvovinová a modře - želvovinová) dále tři různé kresby (mramorování,tygrování a tečkování), barva bílá, barvy stříbřité,veškerá zbarvení s podílem bílé barvy a všechna zbarvení vznikající kombinací těchto barev. Nepovolují se barvy čokoládová, skořicová, lilová plavá a barvy s odznaky.

Péče o srst
Pro norskou lesní kočku je charakteristická dvojitá srst, která je složená z dlouhých, vodě odolávajících pesíků, kryjících hustou podsadu. Límec na krku a "kalhotky", které tvoří dlouhé chlupy na zadní straně končetin, jsou výrazné hlavně v zimě. V letním období mizí.
Pro dokonalý stav srsti je nezbytná kvalitní a vyvážená strava. Přes svou délku nevyžaduje srst norské lesní kočky tak intenzivní péči, jakou vyžadují např. perské kočky. Ideální je jednou až dvakrát týdně jemné kartáčování. V době línání pročesáváme častěji dle potřeby. Při kartáčování si počínáme opatrně. Musíme zabránit vyškubání ozdobných dlouhých chlupů na límci a ocasu. Dále dbáme na to, aby nebylo česání pro kočku nepříjemné, kartáčování musí být jemné. Pokud si budeme počínat hrubě a budeme násilím rozčesávat zauzlené chlupy, tak způsobíme jedině to, že kočka začne vyčesávání nenávidět a pro kočku i majitele bude každé česání stresujícím zážitkem. Jestliže navzdory pravidelnému kartáčování dojde k zplstnatění chlupů, můžeme je opatrně rozplést prsty a pak teprve pročesat. Pokud je zplstnatění tak veliké, že už rozčesat nejde, musíme jej vystřihnout. Ovšem k použití nůžek by u výstavních jedinců nemělo nikdy dojít. Před výstavou se tyto kočky nekoupou, protože by jejich srst ztratila svou vodu odpudivou vlastnost.

Povaha a temperament
Norská lesní kočka miluje "své lidi". K cizím lidem může být rezervovaná. Má dobráckou, tolerantní a přátelskou povahu. Je to vyrovnaná a klidná kočka, která ale dokáže být velmi hravá a aktivní. Den nejraději tráví v blízkosti svého člověk a často se dožaduje něžností. Norská lesní kočka je svými fyzickými předpoklady, které zdědila po předcích, přizpůsobena životu venku, kde se projevuje jako dobrý a rychlý lovec. Také velmi ráda šplhá. Pokud jí poskytneme dostatek prostoru, dobře se přizpůsobí i životu doma.

Text: Brita Bendová

Foto: Dominik Matouš, StudioRen


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.10.2008 11:37:32
Napsáno: 19.8.2008 10:47:03

Forum.

Vložit príspěvěk

10.3.2010

♥jája

to je ale hezká kočička, mně se teda moc líbí a kolik stojí jedno koťátko z PP ? děkuji

24.3.2010

MACEK NFO

Dobrý den, koťátka norské lesní kočky stojí u nás s PP od 15.000,- do 12.000,- Kč, na mazlíka 12.000,- až 10.000,-Kč, ale cena záleží na chovateli.

6.5.2010

:-)

Dobrý den, chci se zeptat jestli jde nějak poznat u koťat, která jsou stará 3 dny, že jsou to norské lesní kočičky?? Jelikož matka je obyčejná kočička ale máme i kocourka který je norský lesní.

24.5.2010

MACEK NFO

Dobrý den, koťátka by mohla vypadat jako Norská lesní pokud je jeden rodič Norská lesní kočka, ale nikdy to nebudou Norské lesní kočky. To by museli být oba rodiče. Přeji krásný a zdraví vrh

3.8.2010

Romčík

Ahojky lidičky Norské lesní jsou moc krásné a radím vám kdo chce začít malý chov takových to koček tak začněte sou strašně nádherné a málo kdy je má někdo na výstavě..ps:jsou nádherné

18.8.2010

Káča

Myslím, že máme doma norskou lesní kříženou s kočkou domácí :-)) Kdyby byla ta černobílá míň mohutná, tak je to celý náš Pusák :-))

26.10.2010

charlie

Mame taky krizence, ale povahove rysy i vzhled zdedil po norskych predcich. U kotete to poznate jednak srsti, ktera je delsi nez u kocky domaci, srst ma jemnejsi a projevuje se kote tak, ze na panickovi temer visi a nechce byt samo. Je hravejsi dele nez kocka domaci a to, co si bezna kocka nenecha libit, tahle snasi, nekdy i vyzaduje. Napr. nase miluje simrani na tlapkach - mezi prsty. Spi na zadech nebo na brise s natazenejma nohama :D Nevim jestli se takhle projevujou vsechny, ale nase se chova trochu jako pes :D

29.10.2010

Romčík

Chtěla bych se zeptat kolik je asi chovatelských stanicích norských lesních koček???Pokud to někdo přibližně ví a odpovími tak vám předem děkuji.

16.11.2010

MACEK NFO

v ČR je asi kolem 20 chovatelských stanic Norských lesních koček

16.11.2010

handejsek

Ahojky, jedna z CHS je v Přelouči, okr. Pardubice Odkaz

1.7.2011

terka

myslíte že norská lesní kočka může být i čistě bílá?

1.7.2011

Lena

Ahoj,take mam krizence Norske lesni s Barmskou modrou, ale je podobny Norske a i ta povaha, je na me strasne fixovanej,porad doliza i kdyz se koupu sedi na vane :)

4.7.2011

macik

Dobrý den, kamarádka má 4-letou norskou lesní kočičku a hledá pro ni k připuštění kocourka téže rasy,ale bez P.P.Najde se někdo,kdo bude mít zájem ?Ozvěte se prosím na mail: macikkram@seznam.cz Kočička žije v Českých Budějovicích.Děkuji předem za info.

26.10.2011

Elis

máme kočičku která je zkřížena s norským lesním kocourem. povahou je přitulna hravá má ráda oba páníčky ale k jiným lidem jako k sousedum a ták chová se plaše.vyžaduje mazlení na své 4 měsice váží 2kg a to není překrmovaná na uších má štětinky a je tygrovitého zbarvení. zkrátka popísem odpovídá norské lesní kočce. Kdyby jsme jí nechali spařit se s norskou kočíčkou myslite si že by už by to nebyli stejně norský lesní koťata?

31.10.2011

handejsek

Norská lesní může být čistě bílá, norky mají vodu rády, takže se nedivím, že asistují při koupání (mají podstadu a krycí nesmáčivou srst)a pokud je kočička zkřížena s norským lesním kocourem, nikdy z nebude a nemůže být norská lesní, na to už zde odpověděla MACEK NFO

31.10.2011

handejsek

tedy chtěla jsem napsat, že norky mají podsadu a krycí srst :-)) nějak se mi přehodila písmenka :-))

7.4.2012

terka kotatko

co je potreba pro chov kocky lesni norsky? nejake vybaveni? prosim napiste uvedene potreby pro micinku :) dekuji

27.5.2012

Daki

Dobrý den, mám křížence zřejmě norské lesní kočky. Dalo by se nějak zjistit, zda je to norská nebo mainská mývalí kočka?

3.12.2012

terka

oni jsou moc voňaví!!!!!!!!! :) jéééééééééé

17.4.2014

Veronika

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,přišlo ke mě černý koťátko, který jsem si nakonec nechala a už se ho mám víc jak půl roku,chtěla jsem Vás poprosit, jestli kdybych poslala mailem obrázek,jestli by jste mi dokázali říct jestli je to norská či nikoliv. Děkuji moc.

28.4.2014

Marianna

jaký je hlavný rozdiel medzi norskou lesnou kočkou a mainskou mívalý.mám doma nejakého kríženca ale neviem jakého

3.6.2014

norka

jak často se krmímí norské lesní kočky.já jí totiž dostanu a chci na mamku udělat dojem. norka

24.3.2016

Matěj

Dobrý den, mám kotě z útulku a jak kocourek vyostl, stále více se zdá, že jde o norskou lesní kočku. Je vůbec možné aby se tohle plemeno dostalo do útulku? Vypadá z 99,9% stejně jako černobílý kocour na začátku článku, je jen miniaturní rozdíl v kresbě na bradě, jinak bych si je snad spletl. Váš popis srsti, uší, povahy a všeho sedí.

16.11.2016

Šariš

Já jsem si přinesla z útulku taky kotě norky. Tak, že je to možné. Dnes jsou kocourkovi 2 roky a váží 7 kg. Je nádherný ! Když jsem si ho přinesla z útulku tak vážil 0,40 kg. Je to náš miláček!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz