Německý rex


Historie

Koťata s kadeřavou srstí se občas v chovech objevovala, ve Spojených státech i v Evropě, do roku 1950  však tato zvláštnost zůstala bez povšimnutí. Teprve potom začal ve Velké Británii cílený chov, který vedl ke vzniku plemen devon rex, cornish rex a si-rex, v Berlíně byl v padesátých letech započat chov německého rexe. Neudržel se ale, a v roce 1999 bylo toto plemeno v Německu považováno za témeř vymizelé. Naštěstí se nadšení chovatelé pustili do znovuzaložení chovu a ten v dnešní době vzkvétá. Zajímavostí je, že v chovech v  Oregonu a v Kalifornii, které se věnovaly kočkám plemene rex,  se objevila podobná varieta se stejnými geny jako německý rex, její chov ale  dlouho na americkém kontinentě nepokračoval.

Standard

Německý rex je jedno ze čtyř plemen rexů, koček s kadeřavou srstí. Dosahuje hmotnosti 3-5 kg. Stavbou těla se podobá obyčejné domácí kočce, její srst je ale mírně zvlněná, jakoby po trvalé.  Tělo je středně velké, silné a svalnaté, ale nikdy masivní nebo podsadité. Hruď je z profilu zakulacená a vysloveně silná. Záda jsou od ramen až po trup naprosto rovná. Standard german rexe předepisuje jemné středně dlouhé nohy. Tlapky jsou výrazné a mírně oválné. Ocas je středně dlouhý. Má silný kořen a směrem ke špičce se mírně zužuje.Žádoucí je dobré osrstění.

Hlava plemene german rex je zakulacená s dostatečnou šířkou mezi ušima. Vnější linie hlavy by měla téměř rovně stoupat od tváři ke špičkám uši. Má vystoplé lícní kosti. Uši jsou nápadně velké a mají širokou základnu. Jejich špičky jsou mírně zaoblené. Vnější strana by měla být hustě porostlá jemnou srsti. Nos má u kořene mírné prohnuti. Středně velké oválné oči jsou dostatečné vzdáleny od linie nosu, jsou posazené spíše směrem ven. Jsou dosti otevřené a mají zářivou barvu. Barva očí by měla ladit s k barvou srsti, u tohoto plemene je žlutá nebo zelená.

Srst german rexe je na dotek měkká a sametová. Je krátká, plyšová a zřetelně zvlněná nebo kadeřavá. Chybějící pesíky propůjčují srsti jedinečnou strukturu. Zvlnění je plně vyvinuto většinou až ve věku jednoho či dvou let. Hustota srsti se pohybuje od řídkého měkkého pokrytí po hustou stejnoměrnou strukturu. Hmatové chlupy jsou zvlněné. Standard povoluje všechny barvy. Je povolen jakýkoli podíl bílé barvy.

Povaha

Nesmírně  přítulná a oddaná kočka, přátelská a velmi společenská. Je hravá, bez problému navazuje přátelství s dětmi, psy či jinými kočkami.

Péče

Pro kočku tohoto plemene je vhodný majitel, který jí může poskytnout společnost a péči po celý den, nehodí se tedy do rodin celodenně zaměstnaných chovetelů, ledaže by měli více koček, které si budou navzájem dělat společnost.

 

-zs-

Použité prameny:

Wikipedia

David Taylor: Velká kniha o kočkách, Gemini 1992

Caroline Davis, Elizabeth Perry: Choosing and Raising a Cat, Hamlyn 2005

Foto: Wikipedia


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 2.1.2008 09:22:15
Napsáno: 19.11.2007 13:06:32

Forum.

Vložit príspěvěk

13.7.2010

majka

Ahoj všichni chtěla bych se Vás zeptat jaký je rozdíl mezi Německým rexem a Evropskou krátkosrstou kočkou ... předem dík za odpověd.

28.12.2011

nikol

opravdu ne moc velký jen pár nesmyslu

28.1.2012

adela m.

já mám ráda všechny kočky,ale líbí se mi zrzavé doma mám tři kočky Eišku kikinu a očko Eliška je černo-bíla a kikina je mourovatá a očko tří barevné.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz