Mainská mývalí kočka


Mainskou mývalí kočku řadíme mezi největší plemena domestikovaných koček. Je to mimořádně krásná kočka, která je známá svou vysokou inteligencí a hravostí. V USA, odkud toto plemeno pochází, se nazývá Main Coon (coon, racoon = mýval), a to podle bohatě osrstěného chundelatého ocasu, který se podobá ocasu mývala. Díky své impozantní velikosti a přátelské povaze se této kočce často přezdívá "něžný obr".

Historie
Mainská mývalí kočka byla pravděpodobně vyšlechtěna křížením amerických koček z oblasti Nové Anglie a Maine s dlouhosrstými kočkami z Evropy. Její značná podoba s norskou lesní kočkou napovídá, že obě plemena musela mít společného předka. Mainská mývalí kočka pochází patrně z angorských koček a dlouhosrstých kříženců evropských koček, které do USA přivezli první osadníci z Evropy. Z jiných pramenů čerpá legenda o dalším možném původu této impozantní kočky. Mainská mývalí kočka prý pochází z koček francouzské královny Marie Antoinetty, která se v předtuše násilné smrti chtěla vystěhovat do Ameriky. Jako první tam poslala své věci a právě své milované kočky. Mezi nimi prý byly i nějaké norské lesní kočky, které královna dostala od švédského prince. Jejich potomci pak dali vzniknout tomuto plemeni. Ať už je původ jakýkoliv, jde skutečně o plemeno typické pro americký kontinent. Mnoho sedláků tam chovalo tyto kočky na statcích jako kočky pracovní. Dlouhou dobu byla s oblibou využívána v boji proti hlodavcům. Poprvé byly mainské mývalí kočky vystaveny v roce 1860 na výstavě koček v New Yorku a v roce 1861 bylo plemeno zaregistrováno. Roku 1895 se mainská mývalí kočka stala vítězem výstavy v Madison Square garden. Od konce století však zájem o toto plemeno postupně upadal, hlavním důvodem byl patrně dovoz perských koček do USA. Teprve v padesátých letech bylo zásluhou amerického klubu chovatelů mainských mývalích koček (Central Maine Coon Cat Club) plemeno znovu prošlechtěno. Další podporu získalo plemeno po založení Asociace chovatelů a příznivců mainských mývalích koček (Maine Coon Breeders and Fanciers Asociation) v rove 1976. Tentýž rok bylo plemeno oficiálně uznáno. Od té doby jeho obliba vzrůstá, a to i mimo americký kontinent.

Vzhled
Mainská mývalí kočka patří do skupiny II - polodlouhosrsté kočky. Jedná se o robustní plemeno. Má protáhlé tělo s hranatými obrysy. Silná stavba kostí, tvrdé svalstvo a široký hrudní koš jen zvýrazňuje mohutnost těchto koček. U mainek je na první pohled zřejmý rozdíl mezi kočkou a kocourem. Kočky bývají zpravidla konstitučně drobnější. Kocouři dosahují hmotnosti okolo 9 až 11kg, kočky přibližně 5 až 7kg. Kastráti mohou dosahovat i větší váhy - až 12 kg. Uvádí se, že existují i jedinci dosahující hmotnosti 15kg. Délka i s ocasem může přesáhnout až 1m. Do plné velikosti dorůstají poměrně dlouho, až mezi druhým a třetím rokem života

Péče o srst
Pro mainskou mývalí kočku je typická hustá srst, která je mírně mastná, aby odpuzovala vodu a tím pádem byla vhodná do každého počasí. Žádoucí je chocholatý ocas a límec kolem krku, kde bývá srst většinou delší. Plně osrstěné bývají tyto kočky až kolem třetího až čtvrtého roku věku. Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje srst, je roční období.V létě bývá srst o dost kratší, v zimě je delší a hustší. Srst není moc náchylná k plstnatění, ale vyžaduje pravidelnou péči. Důkladně se doporučuje kartáčovat minimálně jednou týdně. Na česání používejte kovový hřeben s širokými zuby, dále kartáč se zahnutými kovovými štětinami a nakonec kovový hřeben s jemnými zuby. V případě, že jste v srsti našli zplstnatělé uzlíky, rozpleťte je rozdělovacím nožem nebo tupými nůžkami. Pokud srst ostříháme, dorůstá poměrně dlouho (zejména na ocase).V době línání je třeba věnovat vyčesávání srsti větší pozornost, a proto pročesávejte kočku denně kartáčem.

Povaha a temperament
Mainská mývalí kočka má velmi přátelskou povahu. S člověkem dokáže navázat velmi pevný vztah a to z ní dělá nadmíru příjemného společníka. Je velmi hravá a tuto vlastnost si udržuje až do vysokého věku. Tyto kočky mají rády mazlení, i když samozřejmě existují výjimky, obecně lze tvrdit, že přítulnost je pro mainskou mývalí kočku typická. Na druhou stranu je nutné podotknout, že mazlení by mělo vycházet z impulsu kočky. Pokud budeme kočku neustále proti její vůli chovat a posazovat si ji na klín, tak ji můžeme znechutit. Když má chuť na mazlení, přijde si za vámi sama. Přestože si tyto kočky mnohdy udržují majestátní odstup, tak neustále vyhledávají společnost svého pána. Jsou to kočky spíše klidné. Mají společenskou povahu a nerady zůstávají samotné. Rády se zapojí do všech činností svého majitele. Umí dát velmi dobře najevo, co cítí a potřebují. Jsou velice hravé a zvědavé, ale dokážou byt i lenivé. Velmi dobře se snáší s ostatními kočkami, dokonce i se psy. Ale ve vztahu se psy je nutné dbát určité obezřetnosti, protože často nepociťují ze psů strach. Problém by mohl nastat v případě, že má kočka možnost volného pohybu mimo své obydlí a venku by potkala psa. Další výbornou vlastností těchto koček je jejich kladný vztah k dětem. Při seznamování s dětmi by mělo být dítě poučeno, že kočka není hračka. Kočka z počátku potřebuje pomalejší, klidný a trpělivý přístup. Jestliže se tento postup dodrží, tak by měl být vzájemný vztah bezproblémový. V chování mainské mývalí kočky najdeme řadu odlišností od ostatních kočičích plemen. Jednou z nich je způsob jakým pijí vodu. Často můžeme pozorovat, že do vody nejprve několikrát udeří tlapkou, než se z ní napijí. Někteří jedinci pijí vodu pomocí tlapky, z které si udělají "naběračku". Specifickým chováním mainek je spát na nepohodlných a neobvyklých místech. Toto chování zdědila po svých předcích, kteří se tímto způsobem adaptovali na drsné podmínky prostředí, ve kterém žili. Ve spánku je často schoulená do zcela neobvyklých pozic. Dále je pozoruhodná tím, že se ozývá jemným cvrčivým hlasem. Její líbezné tiché mňoukání některým chovatelům připomíná holubičí vrkání. Mainské mývalí kočky mají rády výběh. Pokud je to možné, obstarejte jim zahradní voliéru. Velmi rády pozorují, co se děje v jejich okolí. Jako alternativa přichází v úvahu i balkón, ale musíte si dát pozor na jeho správné zajištění, protože tyto kočky rády skáčou. Je třeba upozornit, že některé mainky se obtížně přizpůsobují životu v bytě.

Závěr
V osmdesátých letech minulého století byla mainská mývalí kočka uznána všemi mezinárodními organizacemi. Od té doby její popularita stoupá. Orientační cena mainky s PP určené na chov se pohybuje v rozmezí 15 - 30 tisíc Kč. I přes relativně vyšší pořizovací cenu je o mainské mývalí kočky v České republice mimořádný zájem a počet chovatelů rod od roku roste. Není se čemu divit, svým robustním tělem budí pozornost. Díky svému atraktivnímu vzhledu, který se snoubí s milou povahou, se tato kočka pro mnohé chovatele stává osudovým plemenem, kterému zůstanou věrni po celý život.

-vr-

Foto: Youssef Khaled
Chovatelská stanice mainských mývalích koček Beyrouth
www.beyrouth.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.6.2008 15:52:26
Napsáno: 4.6.2008 15:31:32

Forum.

Vložit príspěvěk

19.6.2008

Lenka

Máme doma Tadeáše a je moc krásný. Je mu 6 měsíců, je přítulný a poslouchá na zavolání jeho jména i zvládá některé příkazy - dolů, takže rozumí, že nemá lézt na stůl. Je skvělý!

25.8.2008

jana

tohoto kocoura mám doma dva měsíce a je úžasný dostala jsem ho od první majitelky má 8 měsíců . Rád se mazlí po ránu , rád se koupe, ale taky pěkně kouše, když se nechce česat...

1.9.2008

ranglova

máme doma ročního kocourka barnieho,je moc milý,krásně"vrká",ale taky dokáže být pěkné zlobidlo

13.9.2008

Nela

Já mám doma ročního kocourka Tobiho..Strašně rád se koupe a když se koupu já,tak má vždy namočený ocásek ve vaně..Rád si hraje s kuličkou a všude chodí za mnou a když se náhodou zavřu na záchod a on tam není se mnou,tak mi mňouká za dveřmi..Prostě můj nejlepší kamarád..

28.10.2008

Gizinka

Mám doma 10 měsíčního ďáblika a musím říct, že si jediný den bez ni nedokážu představit. Gizinka poslouchá jako pejsek. Každý den spinká semnou.Je úžasná.

30.10.2008

Míša

Od srpna je dalším členem rodiny kočička Abigail. Na mainky nedám od té doby dopustit. Je to společenkská, přátelská, přítulná kočka... Se samou chválou bych mohla pokračovat jěště několik řádků dál.

14.2.2009

Bara

Pořídila jsem si mainského kocoura,kterému je pul roku.Mam ho od 3 mesicu.Za celou dobu ho nemuzu naucit chodit na zachod.Moci kamkoli jinam nez ma.prosim vas o radu: zezubara@seznam.cz

17.4.2009

Petra

My jsme si pořídili kočičku. Aaike. Je to úžasný 4měsíční koťátko. Je strašně mazlivá, u všeho asistuje. Je moc hodná, ale zlobit dokáže taky. Mainky jsou nádherný.

24.4.2009

David

Zdravim.Chtel bych si poridit kotě,chci se zeptat jak moc je náročná a za kolik se da pořídit?děkuji za info D.Hadrovsky@centrum.cz

29.6.2009

Marcela

Vlastním kocoura, stáří 4 roky, potřebovala bych radu, co se pořízení dalšího kotěte týče.Chtěla bych kocourkovi pořídit kamaráda(kamarádku?), otázkou je, jestli se nebude prát a jestli ustojí ve své blízkosti jiné plemeno.Děkuji za případné rady. (smolovamarcela@seznam.cz)

12.1.2010

Maria

Ahoj, já mám doma toho kocourka, co je tady na stránkách s tím modrým pozadím. Jmenuje se Oliver, narodil se 5.5.2007 a je úúúplně skvělý, chytrý, slyší na jméno a umí také poslouchat některé základní příkazy. A taky aportuje a chytá myši. Moc ho miluji a je to můj nerozlučný společník. Teď už váží přes 9 kg a je to krásný chlapák. Už bych jiný druh kočky ani nechtěla.

8.2.2010

Jana

Ahoj, chtěla bych si pořídit mainskou kočičku do bytu. Máte s tím někdo zkušenost? Hodně čtu, že si v bytě špatně zvykají, nechtěla bych jí trápit. Budu vděčná za radu. (hilmerovajana@seznam.cz)

17.2.2010

kristina

Jano,mam mainskou v byte a je docela spokojena,myslim si ze nebudes mit s ni problem

7.3.2010

Martin

Chtel bych tuhle kočičku,už máme 2,ale kocourek má nemocne ledviny,a nikdo nevi kdy nas opustí,Praha -MartinSchneidr@seznam.cz

15.3.2010

Pavla

Chtěla bych si pořídit mainskou kočičku.Minulý týden jsme přišli o 12ctiletou kočičku sibiřskou. Je mi moc smutno.Bydlím na vesnici a pracuji doma a hledám společnici.Chtěla bych kočičku bez pp a ne na chov, nemusí být ani čistokrevná po obou rodičích. Nevíte u nějaké ? Zlín a okolí

17.4.2010

Marie

Chtěla bych si pořídit mainskou kočičku. Bydlím v rodinném domku se zahradou.A zajímalo by mě,jak snáší samotu...třeba přes den, když bych byla v práci. Jestli by bylo možné navyknout ji na převoz a podobně. Samozřejmě ne každý den,ale aspoň někdy. Za každou radu budu vděčná. Můj mail: maryjen@seznam.cz

21.4.2010

Klára

Prosim o radu v kolika měsících by se měl nechat kastrovat mainsky myvali kocourek je 6 měsiců starý děkuji za radu

12.5.2010

Dana

Ráda bych se zeptala jestli je možné tuto kočku postit ven na zahradu, bydlím v domku a nejde uhlídat, aby se zdržovala jen v bytě. Díky za info. dana.vy@seznam.cz

25.6.2010

Majkl

Ahoj, Mainka je skvělé plemeno! Pro svou inteligenci a sociální cítění se rychle zamilujete. Naučí se prakticky vše, na čem lpíte, hlavně za jídelní úplatek. Vyžaduje ale Vaší pozornost každý den, jako jakýkoliv jiný člen domácnosti. Dlouhodobou samotu moc dobře nesnáší a proto je lepší mít dvě nebo se jí věnovat. My s našim Marigoldem(1,5roku) chodíme na kratší volné procházky po lese bez vodíka, bydlíme v bytě a na víkendy jezdíme občas pryč. Balkón je jeho, stějně jako parapety. Jen počítejte s tím, že mainky jsou náchylné na srdeční choroby (šlechtěním). Sežere asi 100g superprémiových granulí denně + nějaké to čerstvé maso(5 kousků). Vřele tuto číču doporučuji a příplatek za papíry není (pro odolnost vůči chorobám) na škodu.

11.7.2010

Romča

Ahoj,také jsme si zvolili za mazlíčka mainku,jedeme si pro ni příští týden. Už se moc těšíme a jsme zvědaví jaký kocourek bude.

13.7.2010

maja

ahoj jestli máte dotazy ohledne Mainských míválí a jiných druhů piste na email MajaGarska@seznam.cz

3.8.2010

Romčík

Mainská Mývalí je strašně nádherná uplně snad ta nejhezčí..jenom si myslím že už jich je v ČR hodně a že za pár let už to nebude tak významná kočka protože jí bude mít skoro každý =(

9.8.2010

Petr

Nejlepší kočičky na světě. Já má m dvě Artuše a Sophii a jsou to zlatíčka.

15.9.2010

kandidát

Kočka paní Pajďuly tzv. koťato Ludvík vůbec nepije vodu z tlapky a taky ujídá Edovi z misky. Co s tím?

15.9.2010

kandidátka

Já jsem paní Pajdula a náš Ludvík, je náš nový kocourek, jsou mu dva a půl měsíce a jeho největší kamarád je náš pes Eda a tak spolu jedí, spí a hrají si, i přes to že Eda je velký kolohnát. A tak s tím nebudem nic dělat.Blb vás pane pajdulo

19.6.2011

edita

Mám doma krásnou mainskou kočičku bez PP jmenuje se Miky má 7 měs. a váží 3,8kg,chtěla jsem se zeptat kolik váží vaše podobně staré kočičky.editasovisova11@seznam.cz

27.7.2011

Marie

Krásná dobrý den přeji všem páičkám a páničkům pokud máte jaký koliv dotaz ohledně Mainske Mývalí kočičky pište prosím na email MajaGarska@seznam.cz odepíši vám a poradím co budete potřebovat krásný den Mája ... :)

27.7.2011

Maja

Dobrý den mate-li nějaké otázky ohledně Mainské kočičky pište na tento email MajaGarska@seznam.cz

10.9.2011

Dagmar Bulířová

Máme doma mainku Jakartu a je jí právě 10 měsíců, váží 4,5 kg. Na začátku jsme ěli velké problémy se suchým okem, takže jí musíme aplikovat umělé slzy. Jinak je to moc milé, ale také zvědavé zvířátko a velký kamarád. Neustále jí mám v patách. Když si chce hrát,tak začne tím, že kouše. Je hrozně zvědavá. Miluje naši pavlač a z ní sleduje vše co se venku děje. Nic jí nesmí ujít. A také miluje moje tužky, neustále mi je bere a já je pak hledám.

12.10.2011

Lenka

Zdravím, včera jsme si pořídili kocourka 2,5 měsíců Pakita...Chtěla bych poradit jaké je vhodné krmivo pro tak staré kotě?

11.11.2011

Mirek

Před pár měsíci zaklepalo u nás na dveře malé huňaté koťátko, a už je z něj kočka jako na druhém obrázku :-) Sám netuším, kdo mohl takového miláčka vyhodit, ale to je jedno. Všichni jsme si ji zamilovali a myslím, že se má taky dobře :-D

19.2.2012

fgbhn

my máme jednoletou slečnu a je to náš andílek.je rozkošná a při pohledu na ni k ní musí běžet a pohladit ji. děkuji že tento druh koček vůbec existuje ,někdy si myslím že vedle mě neleží kočka ale miloučký plyšový kamarád který přežije mé bolavé srdíčko i oslavu narozenin.

21.2.2012

Magda

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak dlouho tyto kočičky asi vydrží doma samy. Odpovědi prosím na: magdakote@seznam.cz Děkuji

12.3.2012

Eva

Dopořučuji všem tohle plemeno kočky. V popisu o povaze kočky není ani jedna lež a měla jsem pocit, když jsem to četla, že se tu píše o mé kočičce. Dlouho jsem přemýšlela zda kočku nebo kocoura, ale kočička to vyhrála. Je kontaktní, cítím z ní, že mě potřebuje a vyjádří radost z toho, že jste doma. Vyžaduje tedy mnoho pozornosti a lásky. Když jdu na záchod já tak jde i ona a spí tam kde spím já. Kdo váhá zda si ji má pořídit nebo ne tak je konec váhání..... Pořiďte si ji a nebudete litovat je úžasná!!!

23.4.2012

zip

mám krásnýho 8 měsíčního Brutuse,je úžasnej kámoš můj i mího labradora,mám dotas ohledne kastrace zda je mutná nebo ne děkuju.

23.4.2012

karel63

Zdědili jsme dvouletého kocoura (9 kilo)a je to neskutečný mazel. Ještě máme 11ti letou cicinu pouliční směs, která mu přepustila dominantní pozici v bytě. Nejdřív na něj prskala - on vrkal, a teď se tolerují. Kocour škrábe ve stoje na všechny zavřené dveře a žere igelit. Pouze vrká, mňouká minimálně. Je to normální?

30.6.2012

Zuzka

mam doma rocniho kocourka ale mam problem ten ze mi nechce jist vubec nepribira na vaze mam uz docela obyvi co mam delat poradi mi nekdo prosiim

2.11.2012

jakub

ano souhlasim přispěvky protože že mam kočku

17.12.2012

petra

máme doma sedmiměsíčního kocoura,přesto,že jsem kočku nikdy nechtěla,tak při prvním setkání mě toto plemeno učarovalo.Dnes už Mikeše máme pět měsíců,je to takový velký,ale něžný obr a bez něj už bych si život nedokázala představit.Doporučuji i k dětem,máme malá vnoučata a je fajn je pozorovat když si s ním hrají

20.12.2012

Emanuel

(Pořídila jsem si mainského kocoura,kterému je pul roku.Mam ho od 3 mesicu.Za celou dobu ho nemuzu naucit chodit na zachod.Moci kamkoli jinam nez ma.prosim vas o radu: zezubara@seznam.cz) Jestli to neokoukal od páničky:)

23.12.2012

Caroline

Ahoj lidičky u babičky mám kocourka mainské mývalí je krásný ale hrozně rozmazlený ale jinak ho všem doporučuji je opravdu krásný ale velký.A kamarádi jí mají také ale ty si ji nerozmazlili tkže je i poslouchá tedy ne jako pes ale poslechne a taky je krásná.Tuto kočičku doporučuji všem i starým lidem ale ne těm ?kteří jsou alergický na chlupy hodně pelichá.A chtěla bych poprosit o radu jestli ho babička můža odnaučit to rozmazlení děkuji.caroline.straubova@seznam.cz Děkuji

29.1.2013

kocminda

Doma máme křížence Mainské mývalí jménem Kulíšek. Poslouchá a má nádhernou srst. Je velmi chytrý.

2.9.2013

Iveta

Ahoj, hledám vhodného kocourka mainské mývali ke krytí :ivkakiss@seznam .cz

5.11.2013

Bohunka

Tak jsme se shodou okolností dostali ke koťátku, mělo být utraceno a získalo rodinu u nás. Nyní jsme zjistili, že je to Mainská mývalý jmenuje se Lízinka a je úžasná, je krásná jen nemáme moc zkušeností ráda si nechám poradit. Diky

29.6.2014

Ema

Už dlouho bych si chtěla pořídt kočku. Aůe mám obavy - máme balkon a v 5tém patře. Asi bych ji neuhlídala a kdyby spadla, na těch x životů moc něvěřím. ... Co myslíte??? Díky

26.9.2014

petra

Mužů nabídnout kocourek. na krytí 732763621

2.11.2014

Ariana

mohla bych se zeptat nekoho z chovatelu jestly nekdo vi kolik vazi kote mainske myvali kocky ve 12 tydnech a 3 dnu. dekuju vam

10.12.2014

Alena

Máme 1.5 roku starého kocoura. Nutno asi dodat, že od velmi pochybné "chovatelky". Velmi mu plstnatí srst. Zhruba od poloviny těla na hřbetě a bocích. Česání, furminátor nepomáhá. Děkuji za jakoukoli radu nebo zkušenost.

7.6.2015

Bublinka

Ahoj,mam doma skoro dvou letou princeznu.Je velmi mila i hodna,ale mame problem-nechce nam vubec pribrat!at ji kupujeme cokoli tak stale nic a pritom ma velice dobrou chut na jidlo.Sni snad vse naco prijde.Nemate nekdo radu co udelat proto aby Nam pribrala? Kupujeme ji specialni granule i masove tasticky,dostava i vajicka a mlsky,ale nic nezabira.Podle veterinare je zdrava!

9.6.2015

Mischa

Bublinko,začněte krmit převážně syrovým masem a uvidíte ,že se spraví

3.9.2015

Homer

Náš pan kočička Homer , nám byl věrným společníkem 13 let. A ano , toto plemeno je láska na celý život. Výraz i chování , přítulnost , inteligence , hravost až do stáří... je toho tuze moc , co se dá napsat ,ale tisíckrát lepší je to prožít. Společník, co Vás přivítá po návratu z práce, co se pídí po obsahu tašek z nákupu. Hbitý bojovník, co se po nocích toulá bytem a hledá nohu jdoucí na záchod. A přitom si s Vámi povídá a než na čiči se naučí spíše na jméno. Je to kočka s výrazem i temperamentem a přitom pořád mazel... moc Nám chybí . Mohu jen doporučit.

29.9.2015

Veronika

Dobrý den, chci se zeptat moji myvalce je rok a porad je menšího vzrůstu nechybí ji nějaké vitamíny nebo máte s tím někdo nějakou skusenost? Děkuji předem za odpověď

10.12.2015

šárka

Dobrý den, Chtěla bych si pořídít Mainskou kočičku.Zajímalo by mě pár informací co se tyče např. samoty, převozu autem a nebo prochazek.Myslíte,že se dá naučit těmto zvyklostem?? PROSÍM O RADU

15.1.2016

Michaela

Mám doma 2,5 letou Sisinku a 2.měsičního Zeuse,jsou naprosto skvělí,poslušní,ale dovedou i pěkně pozlobit.

15.1.2016

Michaela

Paní Veroniko. Pokud je Vaše kočka malého vzrůstu,mohla být poslední z vrhu a proto je menší,v tom případě ji zkuste dávat ještě granulky pro koťata,které jsou mastnější než ty pro dospělé kočky.Další důvod může být ten,že ji špatně stravujete.Pokud kočce nedáváte pravidelně maso,které potřebuje,zastavíte ji vzrůst. Samozřejmě se ještě pro jistotu poraďte s veterinářem.

20.1.2016

jana

Dobrý den, máme doma Mainskou kočičku je 1,5 stará . Ale začala si vylizovat na bocích místa , tak že tam má lysiny . Můžete poradit co s tím ? Vitamíny dostává .Děkuji

27.9.2016

EM

Naše kotě Mainky je skvělé, akorát se nám s ní špatně spí, jelikož v noci ožívá a skáče nám po hlavě a útočí na nohy. Tak už teĎ nespí s námi.

21.11.2016

Jarka

koupili jsme si MCO kocourka,chovatelka tvrdila,že má tachykardii,že veterinář řekl,že se s tím dá žít.Grinch byl úžasnej,bylo očividné,že je z PP vrhu....byl luxusní nejen povahou,ale i velikostí a jeho povaha se nedá popsat....18.9.2016 nám umřel.Nebyla tzv.blbá tachykardie,měl HCM...pořídili jsme si další MCO....je krásnej,ale je velmi agrasivní.Když jsme si ho koupili,byl to kocourek [cenzurováno]....neslyšel na žádný zvuk,měli jsme strach,že je hluchý.nebyl.Ti,co ho prodávali měli koťata jen a jen na prodej.Máme teď problém....náš Guliver je krásnej,ale od první chvíle je šleně zlej,kouše,drápe a pod.. Snažím se už tři měsíce ho uklidňovat,hladím ho,nesnažím se ho nutit k mazlení,vše nechávám jen a jen na něm.....a i přes to,je velmi zlej.Poraďte,co mm dělat.Děkuji za odpověď.Jarka

9.1.2017

Dana

Zkuste na netu najít Moje šílená kočka- pořad o pomoci kočičkám i majitelům. Koukám často v telce radí dobře pomohl s horšíma dračicema.Hezký večer Dana

28.1.2017

lucie

Zdravím, před půl rokem jsme dostali dvouletého mainského kocoura. Problém je, že bez přestání slně líná. Denně kartáčujeme, ale chlupy se pořád jen sypou. Máte někdo radu, jak to aspoň trochu zlepšit? Moc díky

8.2.2017

Janka

Prosim o radu manzel prines domu 2mesic.stareho kocoura.mely jsme maly kockokit na ktery chodi jeste nase 2leta kocka (vykastrovana)co ho privezl chodil tam koupily jsme ten vetsi a zacal curat na koberec ale na velkou chodi di kockolitu jak mu naucit ze se chodi tam nebo co jsem udelala spatne uz sem zoufala koupila jsem i sprej aby je to odpuzovalo ale naopak to pusobi na me

24.5.2017

Marie

Dobrý den pokud potřebujete nějaké rady ohledně Maine coon můžete mi napsat na můj email (níže) Mám doma Mainu již 7 let a ráda Vám se vším poradím. Hezký den přeje Marie G. marusiaporadna@gmail.com

5.7.2017

kamila

chci se zeptat mame doma roční štěně nebo spíše na zahradě a uvažujeme o teto kočičce nebo kocourkovi do baraku zviknou si na sebe a jak se chovají k dětem? macurovakamila@seznam.cz

27.7.2017

Mirek

Dobrý den . Prosím o radu čím krmit kočku Maine coon . Staří 1.5 roků kastrovaná .

15.8.2017

Zuzka

Mirku, krmte to, co poradí chovatel, od něhož ji máte. Naše Mainy dostávají Royal Canin Maine coon, nebo Happy Cat pro velká plemena. (Má to pro ně spešl složení...)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz