Britská kočka


Historie
Kořeny plemene britské kočky sahají do 19. století. Britové začali podle vytvořeného plemenného standardu, který popisoval krátkosrstou kočku mohutného peršanského typu, šlechtit ze svých domácích koček svou národní rasu. Vybírali zavalité, statné domácí kočky s hustým plyšovým kožichem. Často je křížili s perskými kočkami, aby docílili lepší stavby těla a poté barevné rozmanitosti. Důležité pro šlechtění plemene byly hloubka a tón barvy srsti a očí. Zpočátku byla britská kočka chována pouze s modrou barvou srsti, která byla velmi žádána a je tomu tak dodnes.
Až do roku 1976 se mohla ve Velké Británii každá domácí kočka stát britskou krátkosrstou kočkou, musela jen splnit stanovený plemenný standard. V roce 1981 došlo k oddělení britských koček od evropských a byl vypracován samostatný standard plemene.


Současnost
V současné době je britská kočka celosvětově jedním z nejoblíbenějších plemen, výjimkou jsou snad jen Spojené státy americké. V České republice každým rokem jejich počet stále narůstá a plemenná kniha registruje mnoho odchovů. Britská kočka dokonce předčila své předky v podobě perských koček a řadí se tedy na první příčku odchovaných jedinců za jeden rok.


Standard
Britská kočka je středně velká až velká. Váží kolem 4 až 9 kilo. Nejkrásnější je po třetím roce života, do té doby stále roste a dospívá.
Hlava typové britské krátkosrsté kočky má být kulatá, masivní, se širokou lebkou nasazená na krátký, silný a svalnatý krk. Nos je krátký, rovný a široký, s lehkým prohnutím. Nesmí být ukončen stopem jako je tomu u perských koček. Brada je silná. Pro dospělé kocoury jsou charakteristické masivní "kocouří tváře" a celkově jsou mnohem větší než kočky. Malé uši jsou na špičkách zakulacené a posazené daleko od sebe. Oči jsou velké a kulaté, široce otevřené, daleko od sebe posazené, s barvou závislou na barvě srsti - modré kočky mají oranžové oči, colourpointi modré, stříbřité je mají zelené. Krátké a silné končetiny s pevnými, kulatými tlapkami nesou mohutné, dobře osvalené tělo. Tato postava se označuje jako "cobby".
Britská kočka má krátkou hustou, plyšovou srst s bohatou podsadou. Srsti se říká křupavá, není přiléhavá k tělu. Je tak kvalitní, že kočce nevadí zima i jakékoliv nepříznivé počasí. Ocas je krátký a tlustý se zakulacenou špičkou. Kočka celkově působí podsaditě.


Povaha
Britská kočka má ráda svůj klid. Je to pravá anglická dáma. Má vyrovnanou a příjemnou povahu. Je chytrá, snášenlivá, přátelská, mírná a mazlivá, ne však vlezlá. Uchovává si svůj charakter a odstup, je rezervovaná. Pokud s něčím nesouhlasí a něco se jí nelíbí, je to na ni znát. Na každou změnu je ji třeba pomalu navykat, zvláště když je starší. Miluje své lidi a s oblibou je sleduje. Často ji najdete v koupelně, jak pozoruje tekoucí vodu.
Tato mohutná kočka je méně aktivní a nedává svou přítomnost v bytě moc najevo. Je proto dokonalým bytovým mazlíčkem. Jako kotě je však velmi hravá a aktivnější. Přes den ráda spí, ale jen co zarachotí klíče s radostí vás přivítá, ať už jdete odkudkoli. Není však v její povaze dožadovat se nějak zvlášť pozornosti. Návštěvy sleduje z povzdálí.
Tyhle kočky se s největší pravděpodobností nebudou houpat po záclonách, jsou spokojenější zemi, ale rády se pořádně proběhnou, hlavně večer. Čím jsou starší, tím více se stávají tichými a nenápadnými mazlíčky.
Vychází velmi dobře s dětmi, předpokladem ovšem je dobrá socializace kotěte od raného věku. Snáší se dobře i s jinými zvířaty.


Péče
Krátkosrstý kožich britské kočky vyžaduje minimální péči. Postačí ji jednou týdně vykartáčovat, častější pročesávání potřebuje jen v době línání. Koupání není nutné, ale je v případě velmi znečištěné srsti možné. Při koupání používáme šampón speciálně pro kočky a dobře ho ze srsti vymyjeme. Občas je potřeba vyčistit uši a zastřihnout drápky. Při stříhání drápků dáváme pozor na růžové lůžko, které je dobře vidět proti světlu, pokud bychom střihli do něj bylo by to pro kočku bolestivé. Pokud máte strach, přenechejte zastřihnutí drápků veterináři.
Krmíme nejlépe kvalitní suchou stravou. Není třeba experimentovat, britská kočka má ráda své jídlo.


Zdraví
Britská kočka je celkem dlouhověké plemeno, které se dožije i více jak 15 let. Vyskytují se ovšem nemoci, které těmto kočkám zkracují život. Jak totiž člověk šlechtí a trochu chybí přirozená selekce, nesou si kočky ve svých genech dědičné choroby.
Samozřejmě je morální povinností každého chovatele se těmto nemocem v chovu vyvarovat, a proto se kočky na tyto smrtelné nemoci testují. Základními testy, kterými by každá chovná kočka měla projít, jsou testy na FIV - kočičí imunodeficientní virus, obdoba lidského HIV, dále FeLV - leukózu.
Dalšími zákeřnými nemocemi, které postihuje britské kočky, jsou HCM a PKD, ale jejich testování je u nás teprve v počátcích. Jsou to geneticky podmíněné choroby a právě britské kočky jsou v rizikové skupině. Na PKD, což je ledvinové onemocnění ledvin, existují DNA testy. Na HCM, hypertrofickou kardiomyopatii - srdeční vadu, DNA testy pro britské kočky nejsou zpracovány, a tak nezbývá než testovat je každoročně formou echokardiografického vyšetření u specializovaných veterinářů. A takto odhalit nemocné jedince dříve než tuto obtížně diagnostikovatelnou, dědičnou nemoc roznesou dále do chovu. Časem se má vytvořit databáze, kde bude možné najít kočky testované a další informace.


Barvy srsti britských koček
FIFe dnes uznává přes dvě stovky barevných variet britských koček. Nejvíce je bezpochyby oblíbená modrá barva.
Jednobarevné
Do této skupiny zařazujeme britské kočky s barvou černou, modrou, čokoládovou, lilovou, bílou, krémovou a červenou. Všechny tyto barvy srsti doplňují krásné oranžové oči, které musí být stejnoměrně zbarvené. Jen u bílých se mohou objevit i modré oči, někdy je jedno oko modré a druhé oranžové.
Želvovinové
Pokud je kočka jednobarevná, má být krémová nebo červená barva v srsti melírovaná, barvy se překrývají. Pokud je kočka navíc s bílou skvrnitostí, jsou žádané krémové nebo červené ohraničené skvrny v srsti, které nepřecházejí do základní barvy. Želvovinové mohou být pouze kočičky.
S bílou skvrnitostí
Bílá může být v srsti různě kvantitativně rozmístěna. Bikoloři mají bílou barvu rozmístěnou maximálně do 1/3 plochy srsti a v obličeji by měli mít obrácené V. Jako harlekýn je označována kočka s více než 1/3 bílé barvy srsti, van je kočka s pár flíčky na hlavě a barevným ocasem.
Kresbové
Kresby v srsti se vyskytují tyto: tygrovaná - mackerel, tečkovaná - spotted a mramorovaná - blotched. Kresby se vyskytují v základních plných barvách a mají být co nejzřetelnější.
Stříbřité
Jsou do nich zahrnované barvy kouřové (smoke), závojové (shell), stínované (shaded). Velmi zajímavé barvy vzniknou, když se stříbřité barvy snoubí s kresbou. Pak mluvíme např. o takzvaných "whiskas" kočkách.
Colourpoint
U britek se taktéž vyskytují akromelanické znaky. Tyto modroočky začínají mít velký úspěch. Koťata se rodí bílá a později se jim vybarvují hlava, tlapky a ocas. Mohou být s kresbou, plnobarevné i s bílou skvrnitostí.
Kočky z různou barvou očí se nesmějí křížit. Nelze tedy křížit zelenooké kočky s oranžovookými.


Dlouhosrsté britky
Občas se ve vrhu britských koťat objeví dlouhosrstí jedinci, i když oba rodiče byli krátkosrstí. Je to dáno geny z dřívějšího křížení s perskými kočkami. Objevují se zvláště v holandských liniích. Tyto dlouhosrstá koťata se dále k chovu britských krátkosrstých nesmějí využívat, rodokmen však dostane každé kotě po rodičích s průkazem původu. Mohou se vystavovat, ovšem ne jako britská krátkosrstá kočka. Ve felinologické organizaci FIFe britská dlouhosrstá kočka stále není uznaným plemen, a proto se na českých výstavách setkáte s dlouhosrstou varietou pod označením XLH - dlouhosrstá neuznaného plemene. Pod FIFe tedy může být jen posouzena, ale chovnost nezíská. Zatímco v dalších světových spolcích TICA a CFA je jejich rodokmen veden a standard je popsán. Tyto kočky bývají nazývány také lowlander, highlander či britannica.


Text: Pavla Šimáčková
Chovatelská stanice britských krátkosrstých koček Noblesse Charm, CZ
www.noblessecharm.xf.cz


Foto: Pavla Šimáčková, Vilma Madrová
Monika Šimíčková, www.simickova.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.12.2008 12:52:14
Napsáno: 8.12.2008 12:50:30

Forum.

Vložit príspěvěk

28.7.2009

Abigail

Chtěla bych si pořídit tuhle kočku, ale mám strach jestli nám neudělá moc velkou spoušť po domě. Mohli byste mi prosím někdo napsat jak to probíhalo u vás, když jste si ji pořídili? A bude stačit, když ji budu pročesávat kartáčem denně srst, aby nebyly chloupky všude kam se člověk podívá? Děkuji za odpověď!

9.2.2010

Beka

Jo já ji mám doma. Doporučuju si koupit kocoura. Měli jsme kočku která pobíhala doma hodně. Potom jsme si koupili kocoura a ten je mazlivý, přítulný.... DOPORUČUJI KOCOURA!

9.3.2010

Míša

Hele ty Beko co to jako má znamenat?Kocouři jsou bázlivý a nepřítulný.Já sice tohle plemeno kočky nemám mám jiné ale myslím že je lepší si koupit u takového plemene kočku a ne kocoura!

14.3.2010

Tom

máme kočku i kocoura a kočička je oproti kocourkovi mazlivější.

16.3.2010

Beka

Tak nevím od jaké chovatelky jste si to koupili. My máme britského kocoura a tureckou van kočku. Kocour je oproti té mé kočce jednodušší a mazlivější!

26.3.2010

Markéta

Škoda, že ho nevidíte ale můj britský kocourek leží zrovna u mě a vynucuje si pozornost...jsou mazlivý. Myslím, že je to hodně o povaze a výchově. Ten náš je mazel.

31.5.2010

vobořilová

Ahoj jmenuji se BARČA VOBOŘILOVÁ a mám kočičku jménem BORŮVKA.Je to plemeno Britská modrá a je jí rok a půl.Ráda se mazlí a drbe.Má nádhernou barvu,a vůbec ona je celá nádherná...každému to to plemeno DOOOPOOORUUUČUUUJIII.TAK AHOOOOJ

20.6.2010

DITA

DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE VÁS ZEPTAT POŘÍDÍME TOHO TO KOCOURA ALE JAKOU BARVU SI MÁME VYBRAT????? PROSÍM PORAĎTE

24.6.2010

LADA

DOBRÝ DEN, MÁM DOMA 13MĚS. KOCOURKA KRÉMOVÉ BARVY A JE ÚŽASNĚ MAZLIVÝ A KDYŽ PŘIJDE KDOKOLI K NÁM BĚŽÍ HO PŘIVÝTAT, JE STRAŠNĚ SPOLEČENSKÝ...

28.6.2010

barca

ahoj ja mam doma 10 tejdní kočičku britku a je strasne mazlivá jmenuje se BORŮVKA protoze kdyz ji byli 2 tejdny tak měla modré oči přesně jako borůvky tak se menuje borůvka mám ji moc ráde a daří swe jí u nás tak aaaaaahhhhhhhhoooooooojjjj příště kámoška barča

3.8.2010

Romčík a Deborka

Ahooj mám doma 2 roční britku Deborku..a tedka má 2,5 měsíční kotˇata jsou moc nádherná je to spojení bíla s modrostřbrnou a sou roztomilí!=)

26.8.2010

Mája

Máte někdo zkušenosti s tím jestli tahle micinka vydrží sama do od 7 tak do 17h.??? předem díky za odpověd

10.9.2010

lili

moje kamarádka kimi si chce pořídit tohle plemeno kočky ale bojí se že jí bude škrábat nábytek mohli by ste mi pomoct

27.9.2010

gigi

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda nemá někdo zkušenosti s tím jak britka přijímá ostatní domácí mazlíčky děkuji za odpověď.

28.9.2010

pepicka71

Ahoj,mám 14,5letého modrého britáka,miluji ho a on nás,jen ted máme starosti,asi venku něco zbaštil a není mu dobře,doufám,že se brzy pochlapí.Všiměte si,všude v časopisech kde chtějí mít krásnou kočku,daj britskou,nejlépe kocoura,protože je statnej s krásnou hlavou.Je to skvělé plemeno.Ahoj všem!

11.10.2010

Radek

Zdravím já mám tohle plemeno kočky kocourka a je hrozně hravej. a proti tomu aby neškrabal nabitek sem mu pořidil škrabadlo a rychle se na něj naučil.

3.12.2010

adela

Ahoj ja mam toto plemeno.Kocka hrava,mazliva,hezka,mila.Mam ji moc rada!

14.12.2010

Míša

Zdravím, před pár týdny jsme si pořídili kocourka brit. kočky whiskas. Je velmi hravý, ale i mazlivý. Kdýž mu durazně dáte na jevo, že něco nesmí dá si příště pozor. Záleží hodně na povaze, ale ještě víc na výchově.Na naše psa si velmi rychle zvykl.Je báječnej a už bych neměnila. ahoj všem

29.12.2010

ditusqua

dobrý den,máme taky briťáka a je hrozně uřvaný když mu třeba zavřeme dveře začne mňoukat na celý dům nevidrží bez nás,ani minutu aniž by nemňukal.Je to normální??? Nashledonou

4.1.2011

Kačena

Vím že je to neuvěřitelné,ale těsně před Vánoci jsme na parkovišti u obchoďáku našli špinavé ukňourané klubíčko....PO odblešení ,odsvrabení koupeli a odčervení se nám z něj vyklubal kocourek-a dokonce je to bílej brit s jedním okem modrým-je boží a inaše dvě starší kočky už dostal a přijaly ho mezi sebe...akorát pořád nechápu jak něco tak božího někdo mohl"vykopnout"?!sice měl uši plné svrabu že mu to v kusech odpadávalo,ale už je absolutně fit,a to hlavní-JE NÁš!!!!kacenaruska@seznam.cz

10.3.2011

bára

a já jsem tenhle týden teprve přišla na to, že můj kocourek není evropská krátkosrstá, ale bílá britská :) ...už od koťátka jsem si říkala,že bude něčím šmrncnutej, a ono ejhle...briťák :) nádhernej bílej s 3 šedivýma flíčkama na hlavě...a povahově je zlatej i když právě v pubertě :)

31.3.2011

sharkk

Ahoj, mám doma dvě britky a jednu Mainskou mývalý. Doporučila bych všem, co se tady na něco ptají, nejen si pořádně přečíst tento článek, kde se píše jasně, že britky jsou klidné povahy a že je doma skoro ani neuvidíte, pokud sami nebudou chtít ale také, že v žádném případě nedělají binec. A jestli budou škrábat nábytek, je jen na člověku, jak si ho naučí a jestli mu koupí škrabadlo, protože drápky si brousit musí!! Kočky jsou chytré ale musíte jim to umět "říct" Je jedno jaká barva, všechny jsou krásné a také se říká, co kus, to originál, což je pravda. Každopádně, chceteli si pořídit kočičku a chceteli, aby byla opravdu šťastná, tak jí musíte přizpůsobit svůj život není to pes!! Jinak britky jsou rády ve společnosti jiné britky nebo kočičky podobné povahy, žádná kočka není ráda sama. Pokud nebýváte pár hodin doma, je lepší mít dvě, oni se zabavý a nebude jim tolik smutno

30.5.2011

Martina

Míšo, reeguji na tvoji zprávu. Mám doma kocourka a je mnohem přítulnější než všechny kočky, které jsme doma kdy měli. To samé platí o našich předchozích kocourech, všechni se rádi mazlili a hráli si s námi. Možná záleží na tom, v jakém prostředí jej vychováváš a zda se mu dostatečně věnuješ. Mého posledního kocourka pomáhal vychovávat pes, neboť mu brzy zemřela mamka a zůstal odkázaný sám na sebe. Sice díky jeho výchově převzal některé jeho návyky - sezení u ledničky, když se otevře, dupání, spaní pod peřinou - ale přesto si na něj nemůžeme v žádném ohledu stěžovat, že by dělal nepořádek. Jak si zvíře vychováte, takové budete mít. Tedy ze své zkušenosti mohu kocourky jen doporučit, ale nebála bych se ani výběru kočičky - ale asi bych si dávala pozor na koťata, to byl u nás doma obvykle zlomový bod, kdy se přestávala mazlit..

4.8.2011

Romča

Ahoj,je pravda, že britské kočky nepouští tolik chlupů jako jiné číči?

8.8.2011

Barynka

No já tet kotě nemam ale ke svým 12 nebo 11 narozeninám ji dostanu.Bude to holka Kitty bude její jméno.Pleno:Britská kočka malé kotě.

8.10.2011

maruska

ahoj mam otazku chteji nam dat 5 letyho brutskyho kocoura tetka zvykne si na nove prostredi

22.12.2011

pAVEL

Máme 2.5 roku kocoura brita a ten se nám poslední dobou chodí venčit do postele. Poradí někdo co s tím

26.12.2011

Nela

Ahoj,mam kocku, je to britka.Je mazliva,ale nesnasi,kdyz ji nekdo vezme! (kdokoli) chodi se mazlit jen do postele:vecer a rano. Ja ji moc doma nevidim,ale je krasna!! Snasi se dobre s zviraty,mame psa bisonka.

23.1.2012

Jessica

Dobry den, poridila jsem si 2,5 letou kocku britku-mramorovana. A chtela bych se zeptat jestli nekdo nema zkusenosti s tim jak dlouho si zvyka na noveho cloveka a co mam delat pro to abych si ji ziskala. Kontakt: jessica.eli@seznam.cz dekuji za kazdou informaci.

31.5.2012

laxik

Chtěl bych se zeptat jestli když nechám doma samotnou britku-kocoura nevykastrovaného 24 hodin samotného jestli nebude celou noc mnoukat a vyvádět aby rušil sousedy???

31.7.2012

Áďa

Pro laxik- Ahoj my máme sice kočičku. Doma vydrží, ale né celý den. Ona má ráda když je někdo s ní a když celý den doma nikdo nebude tam nebude šťastná. Když přes noc zůstane sama tak to vydrží.

27.8.2012

vercamyska

Pro laxik-Žádná kočka není sama doma šťastná,pokud jste hodne v práci a chcete mit doma kocicku,doporučuji ji urcite koupit kamarada,ve dvou jsou kocky spokojene,maji jedna druhou a samota je pak to lik netizi,ja mam cerstvou chovnou stanici a mam dve kocicky a kocoura a jsou spokojene ikdych nebyla doma:-D

27.8.2012

vercamyska

Ahoj mam čerstvou chovnou stanici pokud to vyjde narodí se nám kolem pulky října první koťátka,pokud byste nekdo shanel mazlicka do rodiny tak kolem pulky rijna juknete na nase stranky Odkaz

5.9.2012

Áďa

Ahoj mám už 4 měsíční kotě britské modré kočky. Je hodně aktivní a sice někdy něco převrhne, ale jinak je moc chytrá. MÁM JÍ MOOOOOC RÁDA.

29.9.2012

milan

Dobrý den. ŽENA JSI POŘIDILA MODROU BRITKU A TATO KOČKA JE NAŠÍ 4.ALE VŠECHNY KOČKY MAME V KOTELNĚ A MAJÍ PŘÍSTUP VEN. ZVYKNE JSI BRITKA NA VENEK.NEBO MUSÍ BÝT OPRAVDU JEN DOMA. TY KOČKY JSOU JEN MICKY DOMACÍ. DĚKUJI A PORAĎTE MI PROSÍM.

23.10.2012

Toncaa

No tak já nemám s britkama zrovna dobrou zkušenost. Kamarádka jí měla a zníčila jim všechen nábytek a nenechala se skoro ani pohladit. A další známí jí má taky společně s orientálkama, siamkama a ruskýma modrýma a britka je nevrlá, přijde si jen když sama chce a straaašně pelichá.. Jestli hledáte plemeno na mazlení a na vzhled moc nedíváte, pořiďte si orientální kočku. Nepelichají a jsou neskutečně mazlivý. ;-)

6.11.2012

Janula

Ahojky.Tak my máme ročního britského modrého kocourka a je hodně mazlivý a přítulný.Žádnou neplechu doma nedělá a ven nechodí.Měli jsme předtím taky modrého ale od jiného chovatele a to byl pravý opak ten si žil sám pro sebe a přitom měl výchovu stejnou jako ten nynější.Takže bych řekla že v tom bude hrát roli i genetika.

12.11.2012

jitka

Chtěla jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s odchovem venku? Do jaké teploty může být venku?

13.11.2012

Eliška

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat pořídili jsme si britskou kočičku 4 měsíční zatím se pořád schovává a bojí se přejde jí to? Děkuji za odpověď.

19.1.2013

krystiana

Mám 5 let dlouhosrstého briťáka a je to úžasně mazlivý tvoreček. Každý ho obdivuje, má 7 kilo a obří srst. Myslím že oprosti předešlé kočičce je klidnější. Je to tichý kamarád :)vystačí si se suchým krmivem a vydrží sám spoustu hodin. Nedělá naschvály jako ostatní kočky.

15.2.2013

Ela

Eliško mám doma 8mi měsíční kotě a taky se všeho bojí. nejvíc si na vás zvykne když si s ní bude hrát. lákejte jí na maso a hlavně si s ní hrát. provázky to jistí. :) tahání provázku a honění provázku milujou. :) ta moje už je ve fázi kdy mi provázek přinese uprostřed noci do postele, že si chce hrát :D

17.3.2013

Kláraxxx

Dobrý den,máme doma 2 měsíčního britského modrého kocourka.Pořád nás loví,škrábe,kouše a teď se naučil prskat. Když k nám přijde návštěva ihned po nich šplhá..Ráno někdy spí do devíti a někdy zase jenom do šesti.Mojí mamku pokaždé sekne přes obličej.Nevím co dělat,aby s tim přestal.prosím poradně.Děkuji za odpověd.Klára

1.5.2013

Monča

Ahojda.. S přítelem se chystáme do prváku na vejšku a do nového bydlení bychom si chtěli pořídit modrého kocourka.. Bojíme se poškrábaného nábytku (teda spíš dřevěných dveří kvůli majitelce bytu :D ) jde to vyřešit více škrábadly a "výchovou" nebo jsou opravdu i "zlobitelé" kteří se podepisují na volné plochy.. A vůbec jako studenti budeme třeba celé dopoledne pryč, je tahle rasa vhodná? Díky všem co odpoví :)

2.6.2013

Kristýna

Kdy britkám zežloutnou oči?mám 3 měs.kotě a zatím to vypadá,že teprve začínají.Její máma má oranžové tata žluté.

7.6.2013

Petra

Dobrý den,máme britského kocourka a jsou mu dva měsíce.Chci se zeptat: v noci si chce občas hrát,přestane s tím, až bude větší?Myslím, zklidní se trochu.Předem děkuji za odpověď :)))

10.7.2013

Zdena

Mám kocourka je mu rok a je velmi mazlivý a přítulný.Má rád společnost a děti.Když ho vyčesávám, tak se mu to koc líbí.

20.8.2013

Pavla

Ahoj uvažuji o koupi Britské modré kočičky.Chtěla jsem se zeptat jestli hodně ničí věci....manžel jsi myslí že nám rozškrábe celý byt...děkuji za info

2.10.2013

Boleslav

PRO ABIGAIL , vřele britku doporučuji , jsou to klidné povahy , dobře přilnou k člověku jen do toho , byt vám nezničí.

2.10.2013

boleslav

pro ditusqua : zavírat kočce dveře je pro ní z teritoriálního hlediska moc silná káva, nemají to rády proto knuci....

18.10.2013

Míša

Máme britky dvě nejprve jsme koupily jednu modrou nyni 2,5 roku co se píše výše na ní sedí naprosto každým slovem.Protože chodíme na tří směnný provoz na stejnou směnu přikoupily jsme ji kamarádku taky britku whiskas nyní 10 měsíců ta je naprosto jiná,ale hlavní je , že holky by bez sebe nedaly už ani ránu.Staly se znich velké kamarádky.Pro Pavlu -- byt vám nezničí , ale menší nehody se stávají hlavně v kotěcím věku , ale to už záleží co člověk překousne pokud kočku opravdu chce jako společníka. Nám každá zničila jednu záclonu :Da pak nějaké drobnosti , když zkoumaly stěnu nic hrozného.Hodně pomáhá rozstřikovač na vodu pokud třeba kočička leze někam kam opravdu nechceme například stůl , kuchynská linka a podobně (to je nepřípustné zas pro nás)

11.11.2013

sasa

Dobrý den, vzala jsem si do péče kocourka Brita, je mu 14 měsíců a není vykastrovaný. Ráda bych se poradila, zda to bude lepší nechat jej vykastrovat či ne... Bude v bytě a prý vykastrovaný kocour tolik nesmrdí. Mohl byste mi někdo poradit..? Děkuji

16.1.2014

Maťulka

Mám 4měsíční Britku,je mazlivá,přítulná ale jen když se jí chce.Pokud nemá náladu,kouše a seká.Jak ji to odnaučit?Vyroste z toho?Poraďte,děkuji.

22.1.2014

Maťulka

Poradí mi někdo,v jakém věku Britky nejlépe mohu nechat vykastrovat?Dále mě zajímá,kdy dospívají tyto kočky?Děkuji za radu.

16.10.2014

Monika Frýdlová

Taky doporučuji kocourka. Vzala jsem si dvouletého krémového. Je hodný v bytě vydrží i dlouho sám aniž by něco vyvedl. Občas ho chytají záchvaty běhání ale nikdynic nerozbyl. Lepší plemeno kočky neznám. Je to malá osobnost s velkým srdcem. Dokonce jsem ho naučila sednout a pár dalších kousků ;-)

13.11.2014

krmeni

taky bych chtel modrou

22.11.2014

nika

ahojky vsem..mame kocoura jiz4 vanoce spolu s nim doma mame maleho pesana a na zahrade velkeho psa,....prala bych Vam videt co ti tri dovedou...doma s kocourema ani malym pesanem neni zadnej problem kocour ma svoje velke skrabadlo a malej pesan svuj pelech...no ale kazde rano spi oba v me posteli...co se tyce chlupu cesu jednou za tyden..a strava od puriny a pes ma od fitminu..no jenze nas kocour je nenazranej tak musi nejdrive vsechno ochutnat....chodi ven na zahradu a to pouze v noci doma je cely den ale nevite o nempokud on nechce....je to skvele plemeno...jo a kastrovat jsme ho museli na 5ti mesicich zacal znackovat od kastrace je klid...

9.3.2015

lola

Prosím,nevíte jak vypadají kotata,když se spáří britská kočka a mývalý kocour.Děkuji.

4.7.2015

Veronika

Koupim kote britske whiskas kocky. Olomouc a okoli do 100km. Dekuji Krejci Veronika 728303848

16.8.2015

Dany

Míšo to není pravda vůbec se vtom nevyznáš protože nemáš britskou kočku máš jinou kočku kočka rasy britské modré je hodně hravá chvíly nepodedí ale kocour kterého mám rasy britské modré je přítulnější a mazlivější ale než se k vám začne mazlit musí mít jistotu že jí nic neuděláte

12.9.2015

linda

taky bych chtěla mít britskou kočku♥♥

16.9.2015

Roman

Tak ta naše číča je úžasná, strašně ráda se nosí je hravá a mazlivá a sleduje chod celé rodiny. Je to náš miláček a život bez ní si nedokážeme představit

16.10.2015

Jana

Už dva roky máme kocourka a za nic na světě by jsme ho nevyměnili.Je to užasné plemeno,doporučuji všem.

1.11.2015

Iveta

Ahoj prosim můžete mi poradit.Mám 8 měsíční britskou kočičku a začala prudit vse ničí a dokonce se mi dnes pomocila do postele.Nevim co mam dělat,nikdo ji nic nedělal změna také žádná.Jinak byla do tet zlata.

6.1.2016

Vendula

To slysim prvne ze britky vsechno nici,mam 3letou kocicku,od malicka chodi sama na skrabadlo vsude za mnou beha jako pejsek a vzdy kdyz chce tak se prijde pomazlit.Na rozdil od me druhe kocindy domaci moc nepelicha,pravda je ze je jednou tydne vycesavam koupila jsem furminator a chlupy nikde.Trocha zapasime pri strihani drapku to me masakruje ale jinak je taaak hodnoucka narozdil od druhe obycejne ta je zlobidlo.Take se snazila mi jecet za dvermi do loznice ale delala sem ze ji neslysim a prestalo ji to bavit.Oba spi v kuchyni v kukanich jsou tam schovane a spokojene.Doma jsou casto samy chodime do prace ale vzhledem tomu ze jsou dve tak jim to nevadi bud spinkaj nebo si hraji spolu.Ohledne cistoty se mi ani jednou nestalo ze by se nekde vycurala.Pouzivam prirodni drevnate stelivo a dvakrat denne cistim.Takze pro me nej spolecnice

25.6.2016

Německý ovčák štěňata k přijetí

Německý ovčák štěňata k přijetí. Kontaktujte nás pro více informací.

19.7.2016

Věrka

Ahojte,dostali jsme kocourka a jsme jeho asi pátí páníčkové.Nikdy jsem nechtěla mít kočičku doma,venku jich máme 9.Ale poslední majitelé měli 5 malých dětí a nechtěli jsme aby ho utýraly.Ze začátku se jen schovával a byl agresivní,ale teď už se s námi mazlí a jsem ráda,že ho mám.Zvykl si rychle na naše čtyři pejsky,ale na venkovní kočičky přes okno prská a vrčí.

19.8.2016

Míša

Naše britka se mazlí jen když chce ona,casto dá najevo že zrovna pohladit nechce.Po kastraci je klidnější,jinak litala každé ráno po bytě jak blázen.Nabytek škrábe,takze jako u jiných plemen pořídit škrabadla.Nase míči nesnese jiné kočky a ani psy.Zbytek zvířat máme venku..Myslím že je to kus od kusu,protoze sestra má kocicku že stejného vrhu a ta je úplně jiná,zije s dalšími zvířaty v bytě. ;-)

20.10.2016

Marie

Na jaře si chci pořídit britskou kočku, ale pořád jsem na váškách, jestli kočičku nebo kocourka. A ještě bych chtěla poradit, zda-li je pravda, že britské kočky nepouštějí chlupy. Nerada bych, aby návštěva nebo někdo z nás si nesl chlupy na oblečení. Prosím o radu a děkuji.

5.12.2016

pepa

Dobrý den, jak často krmit?Stačí jednou denně? Děkuji

27.6.2017

Alexis

Tak já jsem si pořídila kocourka brita a je to to hroznéj mazel a hodnej a kněmu jsem si po měsíci pořídila kočičku a ta se mazlit nechce,takovou mám zkušenost já .Jinak jsou to zlatíčka a doma žádnou spoušť nedělají.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz