Bengálská kočka


Lidé odjakživa snili o domestikaci divokých koček, byli fascinováni úchvatnou krásou a sebevědomou povahou, která je důkazem moci a neporazitelnosti těchto elegantních šelem. Přestože se člověk opakovaně pokoušel o jejich ochočení, nikdy se mu doopravdy nepodařilo udělat z nich skutečně věrná domácí zvířata. Kočkovitá šelma zůstane vždycky do jisté míry nezkrotná, tedy i nevypočitatelná! U BENGÁLSKÉ KOČKY JE TOMU JINAK! Bengálská kočka je kontroverzní plemeno. Je až fascinující, že ačkoliv je zde podíl divoké krve, má tato kočka fantastickou povahu. V USA je toto plemeno považováno za nejoblíbenější. Americká a ruská šlechta se obklopuje právě těmito mazlíčky.

 

Historie

Bengálská kočka je plemeno, které vzniklo poměrně nedávno zkřížením divokých (asijský leopard cat - ALC) a domácích, domestikovaných koček. Zpočátku nebylo cílem vyšlechtit nové plemeno, tato kříźení prováděli vědci pokusně, protože se zjistilo, že bengalensis je imunní vůči viru kočičí leukémie. Kočičí leukémie si vyžádala mnoho obětí mezi kočkami, k čemuž dochází i dnes, jelikož neexistuje proti této nemoci žádná vakcína. Pozdější výzkum ale ukázal, že potomci tohoto šlechtění jsou i nadále k této chorobě náchylní. Tito kříženci se dostali do popředí zájmu poté, co bylo postoupeno několik jedinců paní Jean Mill. Cílem této chovatelky bylo vyšlechtit kočky, které by měly co nejvíce vnějších znaků divokých koček, ale mírnou povahu koček domácích. Ke šlechtění byla použita řada plemen, především EGYPSKÁ MAU a HABEŠSKÁ kočka, ale také barmská kočka, ocicat. K prvnímu křížení kočky bengálské a domestikované evropské black tabby kočky došlo v USA, ve státě Arizona v roce 1965. Tato generace je označována jako F1. Tyto kočky měly fantasticky divokou kresbu, avšak zvířata byla plachá a kocouři neplodní. Kočky z F1 generace se dále páří s evropskými kocoury a vzniká tak generace F2, pak dále kočky z generace F2 jsou pářeny s bengálskými kocoury nebo s evropskými a tak vzniká generace F3. U kocourů F2 a F3 bývá pozorována neplodnost, takže další chov je veden povětšinou jen potomstvem samičího pohlaví. Zvířata generace F1 až F3 jsou zaregistrovány v plemenné knize, avšak vystavovány být nemohou. Teprve až zvířata z další generace F4 jsou oficiálně uznána, vystavují se jim rodokmeny a mohou se zúčastňovat výstav. Je zajímavé, že jedinci z generace F2 a F3 již mohou mít velmi dobrou povahu. U nás je toto plemeno uznané až od roku 1999.

 

Vzhled
Opticky se sice bengálka podobá malému africkému leopardu, ocelotovi, nebo tygrovi, ale navzdory divokému vzhledu má tato kráska velmi přítulnou náturu a s hlasitým předením se ráda nechává rozmazlovat od "svého" člověka.

Bengálská kočka má dosti dlouhé, svalnaté a dobře vyvinuté tělo s těžkými kostmi. Zadní nohy jsou o něco delší než přední a tlapky jsou relativně velké a kulaté. Ocas je střední délky, pevný na dotek, má zakulacený koneček, který je vždy černě zbarven. Klínovitá hlava je v poměru k tělu malá a je o něco delší, než širší. Dosti malé uši jsou namířeny trochu dopředu, široce nasazené a nesmějí mít žádné štětinky. Nos je dlouhý a široký s lehkým prohnutím v místě, kde přechází v horní část lebky. Oči jsou velké, mandlovitého až kulatého tvaru, v barvě zlaté, zelené, oříškové, nebo modré. Velmi žádoucí jsou výrazné polštářky hmatových chlupů. Typická bengálská kočka má krátkou až středně dlouhou srst. Koťata smějí mít srst trochu delší. Textura srsti je hustá, bohatá a měkká, je neobyčejně jemná a hedvábná.
 

Barvy

Hnědá – kočka má žlutavou až tmavě oranžovo - červenou základní barvu. Kresba je v barvě černé, hnědé, čokoládové nebo skořicové. Žádoucí je opět zřetelný kontrast mezi kresbou a podkladem. Barva očí je žlutá až zelená.

Seal lynx point – tato barevná varianta byla získána tím, že se přikřižovala siamka. Tlama, nohy a uši jsou vždy tmavší barvy, než zbytek barvy těla. Přesto není cílem, aby byly odznaky příliš nápadné: je žádoucí, aby mezi odznaky a zbytkem těla byl co nejmenší barevný kontrast. Barva očí je modrá.

Sepia seal mink tabby – tato barevná varieta se získala přikřížením koček barmských a siamských. Sepia mink tabby je relativně málo se vyskytující barva. Základní barva je slonovinová, krémová, nebo světle hnědavá. Barva kresby kolísá od červenavé po tmavě hnědou. Barva očí kolísá od zelené po modrozelenou.

Seal lynx point a sepia seal mink tabby se také nazývají sněžné bengálské kočky. Koťata sněžných bengálek se obvykle rodí se světlým zbarvením srsti. Neurčité kresby se stanou zřetelnými po několika týdnech. Než srst dosáhne své konečné barvy, může trvat rok a půl.

 

Péče

Bengálská kočka vyžaduje relativně málo péče o srst. Přílišné česání, kartáčování může srst dokonce poškodit. Běžnou péčí je zastřihávání drápků a to speciálními kleštičkami. Je dobré učit střihání drápků koťátka už od mala, předejdeme tím problémům „boje“ s dospělým jedincem. Další péčí je čistění uší a očí a to vatovým tampónem a speciálním gelem k tomuto určeným.

 

Kresby


tečkovaná – tečky musí zřetelně kontrastovat s barvou podkladu. Srst by měla vykazovat vždy tečky na břiše, zřetelné M na čele a kroužky kolem ocasu.

Velmi žádanou je momentálně nejvyšlechtěnější kresba, tou je rozeta. Rozeta je otevřená dvoubarevná skvrna se zřetelným kontrastním okrajem

mramorovaná – kresby je v hrubých rysech srovnatelná s mramorovanou kresbou např. orientální kočky, ale místo kulatých vzorů musí být naopak protažená do délky. Na břiše jsou také malé kulaté skvrnky, žádoucí je zřetelný kontrast a skvělá kresba.

 

Povaha

Bengálky dokážou zaujmout bdělou povahou, svou živostí a jedinečně rychlými pohyby. Potřebují si hrát a šplhat a nic pro ně nemůže být dosti bláznivé. Jsou to zvědavé, velmi inteligentní, důvěřivé a aktivní kočky, které mají rády prostor, milují hru, společnost a jen tak se nepodřídí klidnému prostředí. Vzhledem ke své inteligenci dokážou rozpoznat složité souvislosti. Tento fakt usnadňuje jejich výchovu, takže je člověk může velice rychle naučit, že stoly nebo jiná určitá místa v domě jsou tabu. Exotičtí "pokojoví tygři a leopardi" bezvadně vycházejí s dětmi, jsou bdělými pozorovateli a chovají se nadmíru přátelsky. Vůči "svému" člověku jsou velmi přitulní a mazliví. Klín nebo ramena milovaného člověka se brzy stávají oblíbenými místečky bengálských koček. Soužití s jinými kočkami funguje bez problémů, protože bengálky nemají sklony k agresivnímu chování. Bengálky neodolatelně přitahuje voda. Znalci tohoto plemene občas svá zvířata potěší velkou mísou s vodou, v níž plave míček nebo list. Touto hračkou se mini leopradi dovedou zabavit celé hodiny, ale samozřejmě přitom zaplaví celý byt. Akvária je lepší pro jistotu zabezpečit krytem – jinak by mohl rybičkám hrozit brzký konec, dále je zde riziko i pro samotnou kočku. Velice oblíbené jsou u bengálek zvýšené posedy, z nichž mohou nerušeně pozorovat celé okolí. Prostor těchto exotických čtvernožců by měl vždy nabízet silný škrabací kůl (škrabadlo pro kočky ).

Zamilovat si Bengálku je opravdu velmi jednoduché, horší je udržet svou lásku k bengálkám na uzdě, jelikož se velmi brzo může stát, že počet jedinců pro svou dokonalou krásu a povahu naroste do velmi vysokých čísel.

 

Autor textu a fotek:

Roman Gerlich

www.bengiro.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 19.11.2009 11:21:24

Forum.

Vložit príspěvěk

19.11.2009

myska.r

Jo jo.Poslední věta je pravda pravdoucí....mám jich doma 5

18.5.2012

kikka

je to ta nejlepší kočka na světě

22.6.2012

petr

Dobrý den, chtěl bych se informovat, zda by se dalo sehnat kotě Bengálské kočky bez PP, vůbec se neorientuji v možnostech, prosím nabídněte nebo mne kontaktujte, za radu budu vděčný. Děkuji všem ppetr.indrak@seznam.cz

14.9.2012

Kočka

Peter jed v blízké době do arboreta na hukvaldi mají tak kotata bez PP za pitel granulí nenarození nevíse kolik jich bude ale 3 už jsou zamluvený Kočka

18.10.2013

Lůca švadlena

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je možné sehnat Bengálské kotě bez Papírů za orzumnou cenu cca do 1000,-. Děkuji Lucievelech@gmail.com

8.5.2014

Bengalka

Ludia, vy nieste normální. Chcete bengalku bez PP za 1000 Kč? Radsej si vezmite koťatko z útulku. Ak na bengalku nemáte, nekupujte si ju. Co jej budete dávat jest, ked chcete investovat max 1000 Kč? Zřejmě ani netušíte, kolko stojí prémiové krmivo. Bengalku rozhodne za tak levno nekoupíte, lebo chovatelov týchto plemen stojí viac im dat všetko co potrebuju po narodeni. Kocka nieje hracka!!!!!!

19.10.2015

Mňoukání

Dobrý den, zhruba před půl rokem jsem si pořídila bengálku, asi tak 2 měsíce to bylo zlaté koťe a jak bylo řečeno v textu velmi inteligentní. Ale po 2 měsících jako by se vše změnilo, kočka začala bezdůvodně mňoukat a vůbec není mazlivá. Nemám žádné tušení co by ji mohlo scházet, krmení vždy má, záchod je čistý, když si ji odchytnu a začnu ji hladit tak vůbec ne vrní což mi přijde u koček divné.... No mou hlavní otázkou teda je co mám dělat s tím "bezduvodnym" mňoukáním. Možná s tím mate někdo zkušenost a víte co s tím. Budu vděčná za každou radu...

2.12.2015

BENGIRO

AD: mňoukání. Kontaktujte mě na e-mailu bengiro@email.cz, rád Vám pomuhu, poradím. Roman Gerlich

5.12.2015

Jano

Ty si somarka ak neje možné Bengálsku macku zohnat do 1000 korun ved to je Macka neie rozdíl . Len vy chciete na mackach trhnut co nejviac lebo jste drzgresle... chodte do p... "jude" chceš len ze všeho obnos ty lolo hambi sa je mi z takych ludia zle prémiové zrcadla ved ta macka ocení viac cas strávený hrou viete hovno co tak a Macka chce len vy jste po je.... zlatokopka

20.6.2016

Dana

Dobrý den, ráda bych si koupila koťátko bengálky - nejlépe kocourka a protože neplánuju další chov, ani ho nechci na výstavy, tak nepotřebuji PP. Nechci utratit moc peněz ale ani nechci koupí podporovat množírny, kde se ke zvířatům chovají hrozně. Máte někdo prosím nějaký tip? předem děkuji sahar@sahar.cz

8.8.2016

Poru

Jak mám poznat že je moje kočka čistokrevná bengálská kočka?

18.8.2016

Lea Wolf

To, že je čistokrevná poznáte tím, že budete mít rodokmen, ničím jiným. Papíry nejsou jen na výstavu a na to, abyste se mohli chlubit, že vaše kočka je "urozená" ale na to, aby jste dostali kotě, které není po nemocných rodičích, které nemá v rodině genetické vady a nemoci a také většina koťat pochází z lepších podmínek, tudíž jsou dobře socializované, dobře krmené a opečovávané. Koupi "bengálské" kočky bez PP jen podpoříte degeneraci tohoto plemene. Kočky s PP na mazlíka se dají sehnat i za rozumnou cenu. Samořejmě cena 8 000 např. je vyděračstvím pro ty, kterým je za těžko kočku krmit kvalitní stravou, kastrovat kočky, atp. protože to je drahé a kočka je pro něj jen něco, co občas pohladí a nasypou tomu do misky. Někomu s takovým názorem, že kočka víc ocení čas s člověkem, než kvalitní stravu bych kočku nedala ani neprodala. 90% nemocí pochází ze špatné životosprávy jak u člověka, tak u zvířat.

18.8.2016

Lea Wolf

Nemluvě o tom, že testy na genetické nemoci, rozbory krve a výstavy jsou poměrně náročné. Také koťata s PP bývají většinou čipované a vždy řádně očkované. Takže nevím, co by tady slečna čekala za tisíc korun? Začervené kotě a nebo to, že vás bude dotovat prodejce těch koťat protože vám přeci chce splnit sen mít kočku, co vypadá jako bengálská? Vzpamatujte se.

7.9.2016

Magda

Ahoj vsem, mam doma krizenecka bengalky z utulku.Je to uzasnej mazlik,spolecnik,co porad povida;). V byte proste vladne ona a neni zadnou vyjimkou,ze kdyz prijdu domu mam vsechny supliky a skrine otevrene. Tak chytrou a zvedavou kocicku si kazdy zamiluje;)

19.9.2016

Marie

Velmi mě fascinují lidi co chcou pořídit bengálskou kočku a to nejradši zadarmo a nebo jen proto ,že se jim líbí:-( .Je to jak kdybych si chtěla koupit zlatý řetízek za 100,- kdo chce kočku bez PP ,nejedná se o bengálskou kočku čistokrevnou,ale většinou křížence..Vzpamatujte se,kolik stojí pořízení chovných koček které stojí od 35 tisíc a není problém i víc,dělání testů,krmivo a to nemyslím nějaký whiskas ,ale opravdu superprémiové granule..veterina..to vše je náročné!!!A vy byste chtěli kočku nejradši za 1000,- ?? či 5000,- ??

24.1.2017

Bonnie

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli je pravda že jsou bengálky v některých zemích zakázané kvůli tomu že jsou brané jako malé šelmy. Popřípadě v jakých.

29.3.2017

francoa

Dobry den, mam zájem o bengálské koťátko. 775102880

18.7.2017

Katka

Dobrý den, máme doma již 3-letou papírovou kočičku, kastráta před cca 5 měsíci, koupenou opřed cca 2 měsíci. Je neuvěřitelně spavá, prospí většinu dne i noci. Původní majitelka říkala, že to odezní, že je to po kastraci. Kočička je hravá, akční, ale vůbec se nemazlí. Pochovat se nechce nechat, sama na klín nepřijde, je dost plachá, nicméně když se zhasne, do 5 minut vyskočí na postel a spí v klubíčku u mě v nohou. Trošku mně to na povahu bengálek nesedí. Jsou dva měsíce na zvykání s novými majitely stále málo a její důvěra v nové majitele se zlepší a začne se mazlit? Je též běžné, aby téměř denně vyzvracela stravu. Majitelka tvrdila, že to je jak se olizuje a má pak chlupy v žaludku. Měla jsem už spoustu koček od dětství, nepapírových i papírových, i kastrátů, ale kočička se chová přeci jen z mého pohledu jinak, než bych očekávala. Máte někdo nějakou radu, srovnání s podobnou situací, kdy jste si pořídili již dospělou bengálskou kočku? Moc předem děkuji!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz