Útočný kocourek


V srpnu jsem si přivezla tříměsíčního kocourka neznámé rasy. Byl částečně zanedbaný a s nemocnými oušky (roztoči). Protože byl poslední měsíc zavřený v garáži (před odvozem, aby neutekl), po příjezdu do nového domova byl jako v „ráji“. Od začátku byl mazlivý, zvědavý, ale pořád strašně kousal a drápal ruce. Neměl problémy s cestováním ke mně nebo na veterinu (očkování, ouška) a ani tam nedělal neplechu. Relativně v klidu si nechal doma čistit a léčit ouška, mohla jsem ho vykoupat a i sám si „řekl“ o postroj s vodítkem (pořád chce ven). V bytě má svojí místnost s oknem na vnitroblok, která je pro něj kompletně vybavená. První měsíc jsem ho tam nechávala jak přes den (pracovní doba cca od 6 do 17 hodin), tak přes noc. Když se dostatečně seznámil s bytem, může do všech místností, pokud nejsem v práci. Postupem času se k jeho chování přidaly i „špatné vlastnosti“.. Má dvě polohy: Buď je mazlivý, hravý, společenský a zvědavý, nevadí mu – tedy na první pohled – návštěvy, otírá se, nechá se pohladit a je s námi v „kolektivu“, nebo začne jak otočením knoflíku kousat, škrábat, útočí na hlavu a skáče na ruce i do výšky dospělého člověka. Nic moc ho pak nezaujme (ani hra, jídlo), jen mňouká a zlobí. Ruce mám až po lokty samý šrám a modřinky od zoubků a drápků. V současné době se léčí s plicními problémy. Po několika týdnech jsem si totiž všimla, jak rychle dýchá a při velké hře (honění či lovení hraček) se zastaví a musí „dodýchávat“. Občas mu dokonce bělala tlamička s čumákem. Určitě se dá pár těchto útoků přičíst jeho zdravotnímu problému, ale ne vše. Dostala jsem od lékaře feromonový obojek, který trochu pomáhá od mňoukání u dveří a také už nechce tolik ven. Ale mívá pak (jakoby schválně) záchvaty plné agresivních výpadů a kousání do lýtek a kotníků. A pak zase leží a nechá se pohladit, nebo sám chodí a lehne si ke mně a vrní. Je prostě jako vyměněný… Teď mám také problémy ráno, když odcházím, protože už ví, že bude sám. Sice jde do pokojíčku, neutíká a neschovává se, ale při snaze ho pohladit (jako na rozloučenou), kousne. Přiznám se, že jsem strašně unavená a nevím, jak reagovat. Trestání u kočky je problém – nefunguje mi tlesknutí ani razantní pohyb rukou a ani opakování „povelu“. Několikrát jsem jej zavřela do pokojíčku na pár minut po útoku a pak po puštění byl klidnější a šel si třeba hned lehnout. Jen to zavírání nechci mít spojené s tímto pokojem a pak vlastně odchodem do práce. Aby neměl pocit, že je to také za trest. Na druhou stranu je naučen (opakovala jsem „místo“ a chválila), že při nandávání jídla do misky nesmí na linku a sedí na snížené poličce, otírá si tlamičku o roh, nebo má na lince jen tlapky  a kouká. V tu chvíli je zlatý. Není ještě kastrovaný – pan veterinář chce až po dosažení jednoho roku. Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpověď:

Ranní a večerní aktivita je u koček normální, zvlášť u kocourka, který žil 3 měsíce venku. To je doba, kdy je aktivní i přirozená kořist (myšky, ptáci) a kdy jsou kočky chráněné šerem a tím pádem jsou nenápadné. A je to i doba, kdy jste aktivní vy – před odchodem a po příchodu z práce. Jinak kocour den proklimbá a „profláká“. Zkuste ho trochu zabavit během dne: Do obvyklé misky dejte jen část granulí a zbytek nejprve rozneste po bytě nebo jeho pokojíčku (dejte něco nahoru na pozorovatelny, něco na zem, na okno atd.) a když uvidíte, že granulky našel, udělejte mu to ještě těžší. Některé granulky přiklopte kelímkem od jogurtu, jiné dejte do přepravky na vajíčka a tu přilepte lepicí páskou k těžšímu prkénku, aby ji nemohl zvrhnout a vysypat, ale musel je tlapkou lovit. Do krabice od bot vyřízněte díry na tlapky v bocích i ve víku (také přilepit páskou) a ukažte mu, jaké dobrůtky dáváte dovnitř. Podobně lze udělat pyramidu z roliček od toaletního papíru – slepit je dohromady a připevnit je ještě k podložce nebo ke svislé stěně skříňky, aby zase musel granulky a jiné pamlsky tlapkou vytahovat. Jídlo se dá také schovat pod starý ubrus nebo prostírání, pod list papíru apod. Tyhle schovávačky pozměňujte, střídejte a dávejte je na různá místa, ať se nenudí a „maká“. Také voda kočky velice baví. Váš kocourek sice nesmí na linku, ale v umyvadle nebo ve vaně by se mohl vyřádit s kapajícím kohoutkem. Dobrá je taky kočičí fontánka. Ve vaně si kočky rovněž rády hrají s malými míčky, protože se jim po stěně vracejí, a tak se vlastně samy pohybují. Ještě se ke hře hodí velké krabice - otevřené i zavřené, s dírou i bez, se závěsem přes díru jako s oponou, se starým svetrem navlečeným na krabici nebo mezi dvěma krabicemi jako tunel atd. Krabice mu po 1-2 dnech zevšední, tak ji vyhoďte a přineste novou. Myšku na setrvačník nebo plyšovou na provázku zkuste schovat pod starý ubrus. Budete-li kocoura chtít podpořit v aktivitách, berte vždy do ruky nějaké mávátko či tyčku. Nikdy na tyhle věci nesahejte holou rukou. Ruka je totiž teplá a reaguje na zatnutí drápků a zubů, což jen podpoří kocourovo lovecké nadšení. S mírou (s ohledem na jeho zdravotní stav) lze využít i laserové ukazovátko, po kterém kočky šílí.
Tak to bychom měli vylepšené prostředí. A teď jak kocoura odradit od útoků: Ideální je sprej Pet Corrector, který napodobuje syčení hada, husy či labutě a kočky z něj mají pořádný respekt. Ten byste měla mít vždy u sebe. Jakmile uvidíte, že vás kocour zaměřuje pohledem a chystá se k útoku, zasyčte, ale nedívejte se přitom na něj, ani na něj nemiřte. Jen vezměte lahvičku viditelně do ruky a udělejte kravál. A dál si ho nevšímejte a nemluvte na něj. Uvidíte, že po pár zasyčeních už si dá pozor. Musíte být důsledná a brzy bude stačit jen vzít lahvičku do ruky nebo syknout ostře mezi zuby.
Zavírání kocoura za dveře je také v pořádku, ale nemusíte ho nosit do jeho pokoje – prostě ho vyšoupněte (v klidu, něžně, bez plácání a křiku) za první dveře a pár minut počkejte, až vychladne, a zatím si najděte Corrector pro jistotu…
Kocourka nikdy nehlaďte dlouho a vždy pozorujte (po očku, kočky nesnášejí upřený pohled) jeho ocas – před útokem se začne špička pohybovat. Oční panenky se rozšíří, pohled je upřený, a uši ztuhnou a jdou trochu do stran. Při prvních známkách (raději ještě dřív) kocoura z klína klidně sundejte a připravte se zasáhnout zasyčením, ať už sprejem nebo jen pusou. Čím méně často k útokům dojde, tím dříve toto chování „vyhasne“.
Kastraci příliš neodkládejte a jakmile to zdravotní stav dovolí, zbavte ho testosteronu, než se z jeho útoků stanou pravidelné naučené rituály. Ty se už potom těžko odbourávají.
Doufám, že alespoň něco z mých doporučení bude mít úspěch a u vašeho kocourka převládnou kladné vlastnosti.

MVDr. Hana Žertová

 

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.2.2013 21:48:11
Napsáno: 6.2.2013 21:43:15

Forum.

20.2.2013

Kočičí portál Viliam

Dobrý den. Měla jsem s kocourkem trochu podobný problém a můžu potvrdit,že kastrace mě těchto problémů zbavila o 99% ,mohu jen doporučit.Kocourek se zklidní a bude přítulnější.Jen je potřeba po kastraci uhlídat stravu a kupovat granulky pro kastráty apd...neboť kastráti mají sklony k tloustnutí.Přeji trpělivost a zdárné zvládnutí těchto problémků. Odkaz

20.2.2013

Iveta

za 1) je vhodná kastrace - už v sedmi měsících. Čekat do roku je hloupost a trápení všech zúčastněných. Je nutno najít informovaného a sebevzdělávajícího se veterináře. za 2) byl by vhodný kočičí kamarád, se kterým by se kocourek "vyblbnul" a nebyl by sám. Kdo taky chce být celé dny sám....myslím, že nikdo, navíc zavřený v bytě nebo dokonce jednom pokoji. Tak honenechejte trpět samotou. Taky by mu kočičí kamarád velice rychle stejnou mincí vysvětlil, že takhle agresivně se nehraje, že to bolí.... což člověk samozřejmě nedokáže - kousat a škrábat jako kočka.

20.2.2013

Petra

Máme doma taky takového divocha, ale v našem případě útoky směřuje na druhou kočku které rve chuchvalce chlupů. Ta většinou sedí a nechá si vše líbit až po delší době mu to občas vrátí, ale opravdu jen vyjímečně.

21.2.2013

Samantha

Kdy provádět kastraci je diskutabilní. Sami veterináři se nedokáží shodnout. Jedna skupina doporučuje co nejdříve, kvůli chování, značkování, mňoukání atd. Druhá zase poukazuje na to, že je lepší kastraci provádět až v jednom roce věku, protože vývin pohlavních orgánů, močového ústrojí není ještě ukončen. Z toho důvodu dřívější kastrace zapříčiňuje pozdější problémy s močovými kamínky, záněty, nemoci ledvin atd.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz