Noční mňoukání


Chtěla jsem vás poprosit o pomoc nebo radu s mým kocourem. Charlie je thajská kočka, jsou mu 2 roky a 4 měsíce a je vykastrovaný. Ve všem je zlatý, jediné, co ho nemohu odnaučit, je jeho mňoukání. Mám ho od 3 měsíců a už od začátku jsem ho nepouštěla na noc do ložnice, ale stále ho nemohu odnaučit, aby nemňoukal. Chápu, že nechce být sám, a proto mě zřejmě volá, ale slyšela jsem, že se to dá odnaučit, jen nevím, jak na to. Časově je to různé, ale zhruba tak od 6 hodin ráno mňouká a vydrží to dost dlouho. Pokud znáte způsob, jak ho to odnaučit, budu moc vděčná.

Odpověď:

Thajské kočky jsou podobně jako siamky hodně „upovídané“ a společenské. Navíc šestá hodina ranní (v létě už to bývá po čtvrté) je dobou, kdy jsou kočky nejvíce aktivní – jsou to lovci šera. Takže odnaučit kocoura v této době mňoukat a domáhat se nějaké „akce“, to nebude jednoduché.

Zkuste mu připravit nějaké plnicí hračky (míčky s otvory) s granulemi. Nebo schovejte jídlo a pamlsky pod list papíru či novin, pod starý látkový ubrousek, pod kelímek od jogurtu, který prodírkujete, aby vůně jídla byla přes jeho stěny dobře cítit, do malých mističek na nejrůznější místa na nábytku. Úkryty pokaždé měňte, aby musel vydatně pátrat a pracovat, než se nasnídá. Jestli nebydlíte vysoko, dejte na balkon krmítko pro ptáky a kocourkovi udělejte u okna pozorovatelnu. Popřípadě si pořiďte ještěrku v dobře zabezpečeném teráriu – malí plazi bývají pro kočky hodně atraktivní, protože se hýbou jen občas, zato ale rychle, a kočky vydrží na ten pohyb čekat i hodiny. Dobrá je i fontánka na vodu – můžete nad ni připevnit „šibeničku“ s malým lehkým míčkem, který voda občas nadzvedne. Prostě ráno musí mít kocour co dělat.

Jestli ovšem prahne především po společnosti, bylo by nejlepší pořídit mu kočičího kamaráda nebo kamarádku. Má to ale pár rizik: Nemusí si padnout do oka (ale thajské kočky bývají hodně tolerantní), budou dělat společným dováděním rámus, takže vás stejně vzbudí, popřípadě budou řvát obě.

Nabízí se ještě jeden pokus o řešení: Jestli má kocourek respekt z vysavače, fénu nebo syčení spreje, zkuste v okamžiku, kdy začne mňoukat, vyloudit takovýto nepříjemný zvuk. Když budete pár dnů důsledná, mělo by to zabrat – alespoň se s mňoukáním přestěhuje dál od dveří.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 29.1.2012 18:45:28
Napsáno: 29.1.2012 18:43:00

Forum.

Vložit príspěvěk

19.2.2012

Milan Mácal

dobrý den ja mam kočku a furt jí nemužu odnaučit mnoukat v noci celou noc mnouka a čím dal tím víc nahlas mam plemeno:Korat.Je jí 2,5 roků a jezdě kolik týdnů musí být kotě u maminky po narození děkuji za odpověd a nashledanou Mácal

24.2.2012

Lenka

Dobrý den, měla jsem stejný problém s Tureckou angorou a byla jsem z toho už zoufalá, nevyspala jsem se a bála jsem se, že i sousedi na mě zachvíli přijdou, protože ráno je vše dost v paneláku slyšet, tak jsem to vyřešila, takže jsem musela připravit různé zábavné hračky, ale hlavně teď chodí na okno, kam jsem dala krmítko pro ptáčky a ona se na ně vydrží hodiny koukat, hodně jí pomohla o kastrace, měla nějaké rozbouřené hormony a dokonce měla i falešnou březost s mlíkem, tak jsme si s ní užili, ale ona si užila i sama se sebou. Nechali jsme ji proto vykastrovat a to se také hodně uklidnila. Dnes je jí 1,5roku a už ráno nemňouká.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz