Kocour nenechá nikoho vyspat


Co dělat s kocourkem, kvůli němuž jsou jeho majitelé vyčerpaní a nevyspalí? Syn a jeho přítelkyně mají devítiměsíčního britského kocourka. Už od začátku byl dost agresivní, byli od něj stále poškrábaní. Nedalo se s ním mazlit jako s jinou kočičkou, nikdy si nepřišel sednout v klidu na klín. Největší problém ale nastává v časných ranních hodinách. Nejdříve ho nechávali spát s nimi v ložnici, ale tak hlasitě předl, že nemohli spát. Pak začal po ložnici lítat a škrábal, co se dalo, shazoval časopisy, a když si k nim lehl, tlačil tak silně hlavou proti jejich, že se také nedalo spát. Přesunuli ho tedy na noc do obýváku. Ale kolem třetí hodiny ranní začne řádit, škrábat na dveře, škube koberec a dělá tak strašný rámus, že syn musí vstát a jít k němu. Bydlí v paneláku a kdyby ho nechal, budilo by to sousedy. Když však přijde do obýváku, kocour se schová. Jde si tedy znovu lehnout a když začíná usínat, kocour „jede“ nanovo. Aby se aspoň jeden z nich mohl občas vyspat, jde si druhý lehnout ke kocourovi do obýváku. Jsou už s přítelkyní vyčerpaní a vůbec nevědí, jestli se s tím dá něco dělat. Můžete nám poradit?

 

Odpověď:
Mám stejně starého kocoura, kříženého briťáčka, takže přesně vím, o čem píšete. Naštěstí ten náš je náramný mazlík, takže mu všechno projde… Kocouři jsou v tomhle věku velice akční a zvědaví, začínají si dokazovat sílu a šikovnost (všude lezou, skáčou a padají) a trénují boj a lov i s těmi nejnemožnějšími protivníky (časopisy, knihy, boty, smeták, koberec…). Napomínání a tresty jsou k ničemu, jen pokazí vzájemný vztah a kocour se začne lidí stranit. Nejvíc pomáhá večer jej hodně utahat hrou, popřípadě vycházkou ven, aby měl hodně nových podnětů k „přemýšlení“. Pak ho nakrmit, aby se uklidnil. Jestli přijde do postele a snaží se mazlit aspoň tam, využila bych toho večer před spaním, aby si užil trochu něžného kontaktu. Když cpe hlavu tam, kam nemá, dá se posunout. Jestli to po několikátém přeložení na jiné místo postele nepochopí, pak je teprve čas ho vyprovodit do vedlejšího pokoje. Tam by měl mít nachystané hračky, se kterými neudělá moc rámusu. Třeba látkový tunel, kus měkkého lana s uzlem, granulky schované pod starým ubrusem, který může muchlat a trhat a granulky si tak lovit. Všechno, co ho láká k ničení, by mělo jít nyní pryč (koberec, knížky, cenné časopisy – zrovna minulý týden ten náš pitomeček v noci zbořil celou knihovnu a do knížek vysypal květník s fíkusem). Více k hračkám a zaměstnání kocoura najdete v jedné z mých předchozích odpovědí na podobný dotaz. Dobrým pomocníkem k odpuzení kocoura od míst, kam by opravdu lézt neměl, je PetCorrector. Je to takový syčivý sprej, ze kterého mají kočky náramný respekt. Ale musí to vypadat, jako že kocoura trestá „šplíchač“, nikoli panička nebo páníček, ti se musí tvářit stále neutrálně. Pak stačí sprej nechat stát na vhodném místě a kocour se mu vyhne (než ho napadne vyzkoušet změřit si s ním síly). Kdybyste ho nesehnali, ráda ho pošlu, stojí 200 Kč a já ho používám s úspěchem. Kolem roku už je vhodné uvažovat o kastraci, která kocoura hodně zklidní – přestane „machrovat“. I když někteří „aktivisté“ se neuklidní ani po tomto zákroku, ale až s věkem.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.11.2012 16:29:28
Napsáno: 10.11.2012 16:25:08

Forum.

Vložit príspěvěk

20.11.2012

Tomáš

To samé bylo i u nás. Kocour si hrál zvláště ráno, kousal nás a drápal, už jsme nevěděli co s ním. Nakonec jsme shodou náhod našli opuštěné kotě - také kocourka a ten se s tím naším perfektně zkámošil. Vždycky se spolu přes den utahají a v noci je klid. Základem je ovšem kastrace, protože jinak by se díky těm svým pachům sežrali. Dnes je našim kocourkům 7 a 3 roky a ten tříletý si stále v půl 5 ráno hraje, ale není to už tak akční, většinou si lehce zaběhá, odskočí na záchod a pak příjde znovu do postele a spíme dál..jako pozitivum ale vidím to, že jsme kocourkovi tehdy pořídili kamaráda. Na bitky a hraní měl kotě, ti si spolu perfektně vyhráli a za mnou oba chodili jen pro pohlazení a pomazlení. Žádné kousání a škrábání.. Btw. květiny jsem doma zrušil, když máte doma kočky, musí jít všechno stranou. Zvlášť když se mi to trošku zvrhlo a mám doma již 3 kocourky a jednu kočičku - všichni z ulice, vypiplaní z bouraček a nemocí.

20.11.2012

Ilona

...a někteří "aktivisté" se neuklidní ani s věkem a kastrací :D Máme kocourka, 8 a půl roku starého, kastrovaného, a chová se stále jako praštěné kotě. :) I když si s ním večer hrajeme a hraček má dost, je prostě takový blázínek, že stejně lítá a blbne, jako za mlada. :) Zvykli jsme si na to, sladili spací režim, mě už jeho řádění vzbudí jen výjimečně... (když mi např. skočí na hlavu ze skříně :) ) A můžu zodpovědně říct, že je fajn, že tak blbne a užívá si života, jeho bráška je nemocný (CKD/CRF), a přesto, že se drží statečně a udržovací léčba zatím zabírá, je u něj je jakákoli větší aktivita spíš vzácností. A můžu upřímně říct, že jsem ráda, když je vidím blbnout společně, nebo když se jim povede nás společně probudit ze spánku - člověk aspoň ví, že jsou v pořádku a spokojení :) :D Všechno je prostě relativní :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz