Jak odnaučit koťátko škrábat sedačku


Odnaučit koťátko škrábat sedačku je časově náročné, ale vytrvalost a důslednost se vyplatí a toto nežádoucí chování lze odstranit. Určité základy výchovy by koťátko mělo mít již od původního chovatele, ale v novém prostředí je všechno nové a neprozkoumané, a to zvídavé koťátko ke škrábání láká.

Ideální je, když vašemu koťátku pořídíte škrábací strom nebo škrabadlo ještě před jeho příchodem do nového domova. Kočky moc rády šplhají, takže ideální je takové, které vede až ke stropu místnosti. Také myslete na to, že většina koček škrábe nejraději ve stoje, a to tak, že se postaví na zadní tlapky a přední tlapky natahuje dopředu, takže i tak je nutno škrabadlo uzpůsobit. Škrabadlo můžete buď koupit ve specializovaném obchodě, nebo si ho sami vyrobit. Jako základ škrabadla můžete použít kmen stromku zbavený kůry a slabých větví, nebo rouru od koberce. Ke škrabadlu připevníte odpočívadla a škrabadlo pevně ukotvíte ke stropu, nebo stěně místnosti. Kmen stromu nesmíte zapomenout omotat sysalovým provazem, nebo prádelní šňůrou, aby se po něm koťátku dobře šplhalo. Pokud nemáte v bytě moc místa, postačí například škrábací sloupek, nebo vhodně nalepený kus starého koberce.

Zkuste na škrabadlo nakapat pár kozlíkových kapek (postačí 2 - 3 kapky) do takové výšky, aby je koťátko cítilo při škrábání. Většinu kočiček kozlíkovy kapky přitahují přímo magicky. Seženete je v lékárně, stojí pár korun a uvidíte, jak vašeho kočičího miláčka bude najednou škrabadlo zajímat.

Nezapomeňte, že i když má vaše koťátko k dispozici škrabadlo či škrábací sloupek, je nutné mu drápky pravidelně zastřihovat. Po určité době by dlouhé drápky byly vašemu miláčkovi nepříjemné a zbytečně by ho podněcovaly ke škrábání nábytku.

Z počátku musíte počítat s tím, že i když budete mít doma nainstalované perfektní kočičí škrabadlo, koťátko může škrábat i jinde, než na místě k tomu určeném. Musíte však být trpěliví a vytrvalí. Vždycky když koťátko přistihnete při škrábání sedačky nebo nábytku, řekněte mu důrazně „ne“ nebo „nesmíš“ (vyberte si jedno slovo, které budete při zákazech používat) a ihned ho přeneste ke škrabadlu a buď jeho tlapkou nebo svoji rukou mu škrábání naznačte. Uvidíte, že když vytrváte, tak koťátko brzy zjistí, k čemu se škrabadlo používá a spokojeni budete vy i váš kočičí miláček.

 

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček Sweetnozzles.cz

www.sweetnozzles.unas.cz

Email: 1n@seznam.cz

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 2.1.2008 12:25:45
Napsáno: 19.11.2007 11:00:05

Forum.

Vložit príspěvěk

27.11.2009

anča

ahoj.před několika dny jsme si pořídili 7 měsíčního kocourka,který všechno škrábe.použili jsme vaše rady,ale on nic.kocourek který k nám dojel autem už před rokem(táta ho přivezl)tak je z toho šílený a furt k tomu škrabalu chodí.ale ten malý furt nic.co máme dělat?

27.11.2009

anča

napište mi prosím na ancau@centrum.cz

20.12.2009

granulkymarben

Také jsem řešila tento problém. Moje britská kočička si vesele škrábala na rohu postele. Odnaučila jsem jí to pomocí catnipu (šanty kočičí) ve spreji, který jsem stříkala na nové škrábadlo. Chce to samozřejmě čas, ale cca po 4 - 6 týdnech si postele nevšimnd a za schvíli budeme muset vyměnit sloupky :o)

20.12.2009

granulkymarben

Ještě dodatek, kočička je už dospělá - jsou jí 4 roky, takže u koťátek bude učení asi rychlejší...

11.7.2014

Luca

Ahoj, moc hezký článek. Kozlíkové kapky jsme nezkoušeli, ale chci si pořídit ještě jedno koťátko, tak potom uvidíme. Nám hezky fungoval sprej Feliway. Obsahuje kočičí feromony, které je zklidňují. Stříkala jsem to na věci, které jsem nechtěla, aby poškozovala. Taky to chvíli trvalo, než s tím přestala. Šanta je taky skvělý nápad.

21.12.2015

nikolka

Já mam kote holku ale strasne škrábe a vase rady me nepomohli takze co mam delat?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz