První rok života


Období od narození do jednoho roku věku je tím nejdůležitějším z hlediska vývoje. Právě v této době se vytváří základ pro zdravotní stav v dospělosti. Důležitou roli hraje od první chvíle strava.

 

Dvě etapy růstu

Růst kotěte je rozdělen do dvou etap. Tou první je období od narození do 4. měsíce věku. Jde o období velmi rychlého růstu. V této fázi se vyvíjí kostra a zvyšuje se váha kotěte. Ve věku 8 týdnů váží 5–7 násobek porodní váhy. Z toho důvodu potřebuje hodně energie. V prvních týdnech je pro kotě nejdůležitější mateřské mléko. To, kromě nezbytných živin, také přenáší imunitu z matky na kotě. K mateřskému mléku se pak postupně přidává kvalitní krmivo. Ideálně granule, které se z počátku namáčí ve vodě či speciálním mléce pro kočky,“ radí MVDr. Tereza Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice. Například značka Purina ONE nabízí majitelům koček krmivo Junior, které je speciálně vyvinuté pro potřeby koťat.

 

Po narození není trávicí soustava kotěte ještě zcela vyvinutá. Její vývoj probíhá ještě po několik týdnů. Výživa tedy musí zajistit maximální bezpečnost trávení. Mezi 4. až 12. týdnem věku postupně slábne imunita přenesená z matky v prvním mateřském mléce (mlezivu), zatímco vlastní imunitní systém kotěte není ještě plně funkční. V tomto období je kotě zvláště choulostivé.

 

Od 4. měsíce do 1 roku se růst kotěte zpomaluje. Začíná se zpevňovat kostra a vyvíjet svaly. Požadavky na energii jsou i u větších koťat stále vysoké. Vstup do druhé etapy růstu je poznamenán také prořezáváním stálého chrupu, a to ve věku 4 až 6 měsíců. V období od 7 do 12 měsíců se u koťat začíná objevovat první mrouskání. Jestli neplánujete časem pořízení koťat, je to vhodná doba na kastraci. Když kočka zákrok podstoupí, to neznamená, že se stává dospělou. „Do jednoho roku věku je stále kotětem a požadavky na výživu se liší od požadavků dospělé kočky. Proto je dobré se o zvolení vhodného krmiva poradit s veterinářem,“ říká MVDr. Tereza Štěpánková.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.3.2014 15:44:50
Napsáno: 22.3.2014 15:42:21

Forum.

Vložit príspěvěk

9.5.2014

michal galvas

dobry den umřela nam kočka a ja sem smutny byla pronas všechno tak my prosim dejte možnost zase se radovat MUJ EMAIL michal.galvas@seznam.cz

24.5.2014

kitten007

Dobrý den.Dostanu koťe ale ještě nevím kolik bude mýt roků nebo měsíců. Jak to mám poznat?Můj email je mirka.zl@seznam.cz dekuji Zlámalová Miroslava

30.5.2014

kitten007

Dobrý den mám 7 týdenní koťe a nechce mi papat co stím můj email mirka.zl@seznam.cz Děkuji Miroslava Zlámalová

29.7.2014

anettt

Dobrý, den mám takový problém máme koťátko Deizi jsou ji 4 měsíce a čůrá do steliva ale někdy načůrá do postele co mám dělat? Prosím poraďte a obraťte se na e-mail suranovaanetka@seznam.cz

28.9.2014

Natálka

dobrý den, mmámme nového kocoura a má po těle malé tvrdé pupínky a nevím co to je. Poradíte mi?

3.9.2015

Dominik

Dobrý den , Máme 13. Týdnu staré koťátko . Naučené na bedýnku ale i tak nám pravidelně každou noc načůrá do postele . Čůrá ale jen na půlku přítele . Jinak se snámi stále mazlí normálně papá a dokonce u přítele tráví většinu času zachumlaná prosím poraďte co stím . Hodanova.dominika@gmail.com

15.8.2016

KATKA

DOBRY DEN MÁME STRANE 8 TYDNNU KOCOURKA A VUBEC NEPIJE VODU JEN PÁPA KOPSIČKY PROSÍM PORADTE drukatka@sezns.cz

11.10.2016

lība

Dobrý den, kolik má v prvním roce vazit kocour. Odběr krve je dobrý, ale jde rapidně rychle s váhou dolů. Nechce vůbec najednou jist.

29.8.2017

naty

DOBRY DEN MAM MESICNI KOTE A NEVIM JESTLI HO MOHU VIKOUPAT MUJ EMAIL NATALIEPLOCOVA@email.cz dekuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz