Péče o kotě


Co připravit před příchodem koťátka?

Než si koťátko přinesete domů, zeptejte se chovatele, jakou potravou koťátko krmil, jaké stelivo doma používal, jaká jsou jeho oblíbená místa na spaní a jaké jsou jeho oblíbené hračky. Kupte koťátku granule, případně maso, na které bylo u původního chovatele zvyklé. Dále si pořiďte několik pytlů steliva, které bylo koťátko zvyklé doma používat.

Důležitý je také výběr kočičího záchůdku. Na trhu je k dostání spousta různých typů záchůdků. Můžete si pořídit odkrytý záchůdek, nebo záchůdek krytý s dvířky, kterými se kočička naučí prolézat. Krytý záchůdek se nám osvědčil nejlépe, kočičky tak nevyhrabávají ven stelivo a minimalizuje se tak i pach. K záchůdku si pořiďte lopatku s otvory, kterou budete vybírat použité stelivo. Velikost záchůdku zvolte podle plemene vaší kočičky, počítejte s tím, že i malé koťátko jednou vyroste. Obecně platí, čím prostornější, tím lepší. Důležité je také umístění záchodku. Záchůdek musí být umístěn na klidném místě, aby koťátko nebylo ničím ručeno a cítilo se v bezpečí. Jako nejideálnější se nám osvědčilo umístit kočičí záchůdek na naše WC, koťátko však musí mít na záchůdek neomezený přístup. Záchůdek umístěte dál od kočičích misek. Kočky jsou velice čistotné a v blízkosti potravy vykonávají svou potřebu jen velice nerady.

Pořiďte si dvě mělčí nerezové misky, jednu na suchou potravu a druhou na maso, konzervy či kapsičky. Misky na vodu mohou být také nerezové či skleněné, plast není příliš vhodný. Po bytě rozmístěte více misek s vodou, aby se koťátko naučilo pravidelně pít. Misky s vodu neumisťujete k miskám s krmivem, většina kočiček v blízkosti krmiva pije nerada. Výborná je fontánka na vodu, kterou seženete na internetu nebo na výstavách koček. Mističky udržujte v čistotě. Koťátku vysejte kočičí trávu, nám se osvědčila i obyčejná pšenice, kočička potřebuje trávu pro dobré trávení a vyprazdňování žaludku od chomáčků chlupů. Trávu mohou nahradit speciální pasty, které podporují rozpouštění chloupků v žaludku zvířete a seženete je ve specializovaných obchodech či u veterináře.

Dále projděte celý váš byt a dívejte se na něj z pohledu malého zvídavého kotěte. Odstraňte z dosahu kotěte všechny křehké předměty, či takové předměty, o které by se koťátko mohlo poranit. Pročtěte si encyklopedie a odstraňte z bytu jedovaté rostliny, nebo je přemístěte na místa, kam se koťátko nedostane. Otvory, kde by koťátko mohlo snadno uvíznout (otvor za obývací stěnou, kuchyňskou linkou a podob.) znepřístupněte. I když byt na příchod malého tvorečka řádně připravíte, stejně musíte neustále počítat s tím, že kotě je vynalézavé a sem tam se stane, že nějakou věc rozbije. Dívejte se na takové věci s nadhledem, je to přece malé hravé kotě. Postupem času se naučíte žít s kočičkou tak, že to bude oběma stranám vyhovovat a k nehodám nebude skoro vůbec docházet.

Jak koťátku co nejvíce zpříjemnit příchod domů?

Koťátko potřebuje po příchodu do nového domova určitý čas, aby se s novým prostředím i s vámi seznámilo. Proto si pro koťátko zajeďte raději začátkem víkendu, nejlépe v pátek, abyste měli co nejvíce času se tomu malému uličníkovi věnovat. Když koťátko přinesete domů, seznamujte ho s jednotlivými místnostmi bytu postupně. Nejprve mu ukažte, kde má své kočičí WC, posaďte ho na něj, klidně na něj mluvte a hlaďte ho. Potom mu ukažte, kde má mističky s krmivem a s vodou. Koťátko vezměte do nejklidnější místnosti v bytě, nechte ho, ať si celou místnost postupně prozkoumá. Netahejte ho, nechte ho ať se seznámí s novým prostředím samo a pozvolna, vlídně na něj mluvte. Až koťátko místnost prozkoumá, můžete mu postupně zpřístupňovat všechny místností v bytě.

Aby si na vás koťátko co nejlépe zvyklo, hodně si s ním hrajte. Kupte mu kočičí mávátko, které pořídíte buď ve zverimexu, nebo na výstavě koček. U nás je to nejoblíbenější hračka a vytvoříte si tak s vaším malým tygrem úzký vztah. Dále se nám osvědčily míčky tzv. „hopíky“, které budete koťátku házet, určitě se tak vyřádí. Dále nezapomeňte na nejrůznější plyšové myšky, kuličky, míčky atd. Výbornou hračkou, kterou si koťátka určitě hned oblíbí, kde se budou honit, chytat se a dovádět, je bezesporu kočičí tunel. Po straně může mít rukávky, kterými se dá výborně prolézat a lapat po všem co jde zrovna kolem (páníčkova noha je úplně nejlepší). Kdo ho doma má, ten ví, o čem mluvím. Ten náš navíc úžasně šustí, což koťata zbožňují. Spoustu hraček můžete vašemu koťátku vyrobit sami. Můžete mu vyrobit tunely z lepenkových krabic, můžete mu ušít hračky, na židli navázat mašličky, někdy levná hračka udělá více radosti, než draze kupovaná.

Jak koťátko správně krmit a starat se o něj?

Jak už jsme si pověděli výše, hlavně z počátku budeme naše koťátko krmit granulkami pro koťátka, na které bylo zvyklé ve svém původním domově u chovatele. Pokud bychom prudce přešli na jiný druh krmiva, mohly by se u koťátka dostavit zažívací potíže nebo průjem. Základem krmiva jsou především kvalitní granule. Ve specializovaných obchodech lze pořídit nejrůznější značky krmiv různé kvality, nejlepší jsou obecně krmiva s přívlastkem superprémiová. Pokud budete chtít přejít na jiné granule, než na jaké bylo koťátko zvyklé u původního chovatele, musíte postupovat tak, že nové granulky budete opatrně a v malých dávkách přimíchávat do stávajícího krmiva, až postupně přejdete na nové krmivo úplně. Změna nesmí být náhlá.

Vedle suchého krmiva je výborné koťátko krmit také masem. Můžete krmit syrovým hovězím masem, které musí být 48 hodin přemražené, naše kočičky ho zbožňují. Dále je vhodné vařené kuřecí maso, které můžete koťátku smíchat s trochou vařené rozmačkané zeleniny. Občas můžete zařadit rybu. Potrava nesmí být nikdy studená přímo z ledničky, měla by mít pokojovou teplotu.

Na trhu je široká škála různých konzerv a kapsiček pro vaše miláčky, my je zařazujeme spíše příležitostně, krmíme převážně granulemi a masem. Koťátku můžete zkusit podávat bílý jogurt, tvaroh nebo smetánek, ale pozor, pokud by se u koťátka vyskytl průjem, je lepší se těchto výrobků vyvarovat. Mléko není pro kočičky obecně moc vhodné, neboť kočka nemá ústrojí uzpůsobené tomu, aby rozkládalo laktózu (mléčný cukr). K pití podávejte kočičce vodu nebo slabý černý čaj, mléko není pití, ale potravina a většině kočičkám způsobuje zažívací problémy. Hodně malým koťátkům můžete podávat ohřáté mlíčko pro koťátka nebo tatru grand.

O koťátko se musíme pravidelně starat, již od mala ho budeme zvykat na pravidelné vyčesávání srsti. K tomuto účelu si pořídíme vyčesávací kartáč nebo rukavici. Pokud se koťátku dělají u očiček ospalky, má špinavý čumáček nebo ouška, očistíme je namočeným jemným plátýnkem nebo smotkem vaty.

 

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček Sweetnozzles.cz

www.sweetnozzles.unas.cz

Email: 1n@seznam.cz

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 18.12.2007 13:21:53
Napsáno: 19.11.2007 11:24:45

Forum.

Vložit príspěvěk

9.7.2008

jaholka

Děkuji za cenné informace, vážně hezky sepsáno..

31.7.2008

káča

mám doma kotě a seniora kočku ale nechtěj si na sebe zvyknout vůbec a ještě jeden problém vůbec si nechtějí zvyknout na škrábadlo které mají.Mají každý svoje!!!!prosím nějakou radu

31.7.2008

Bohunka

Já jsem si dneska domů přinesla asi 6 týdenního kocourka,moc jsem se na něj těšila.Je chudinka celý zmatený,kde to vlastně je,kde má svojí maminku a sourozence..Je mu smutno což je logické.Ted usnul pod naší postelí,tak snad vyleze,brouček maličkej. Díky temto stránkám se opravdu hodně dozvím jak správně pečovat o malé kotátka atd...

15.5.2009

Lenka

Hezky,stručně a výstižně psané.Díky za užitečné rady.

10.7.2009

Terka

Ahohojky!Budu mít kotě a tahle stránka mi pomohla jak se na něj připravit..Spousta hraček,WC,to už jsem věděla,protože jsem jednu kočku měla...ALE STJENĚ!MOc mi tohle čtení pomohlo!

2.9.2009

Ada

děkuji moc, za tyto stránky, čekám na koťátko až nám ho dá majitel, jen by mě zajímalo, je to rezavý kocourek, 5 týdnů a má modré oči, zda se mu v dospělosti barva očí změní, děkuji vojtech.a@seznam.cz

28.9.2009

Sharielka

Kočku,tedy kotě,máme oba s přítelem poprvé v životě.Nevěděli jsme absolutně jak na něj.Snad nám tedy,zde uvedené rady pomohou.Děkujeme za příjemné a věcné stránky.

4.10.2009

kikina

Prosím, potřebovala bych rady. Máme doma uz 7 dní koťe, ale, když jde na záchůdek tak si to po sobě nezahrabe a kolikrát ušpiní celí záchůdek. Prosím poraďte co mám dělat?

25.1.2010

Míša

Díky za cenné informace. Babička s dědou mají kotě a moc nevědí jak se o něj starat.Pojedu k nim na jarní prázdniny a poradím jim.Nakoupím spoustu hraček a pamlsků,aby mělo kotě radost. Díky za tento článek moc mi pomohl.

23.6.2010

adriana

kotě teprve budu mít a moc děkuji za informace dozvěděla sem se jak se o kotě správně starat což budu velmi potrebovat moc hezky sepsano :-) :-)

9.10.2010

Anda

S přítelem jsme se také rozhodli pro koťátko..zítra si pro něho jedeme.Tyto stránky jsou psány někým kdo ví o čem mluví..je to zkušennost a ta se cení,není to pouhé vědění..to je cítit už z prvních pár vět.Budeme mít britského kocourka..vipadá jako takovej baculňák....co rád dříme,ale je nám jasný že to bude pěknej raubíř.Dozvěděli sme se tu věci které už známe od našich minulých mazlíků...ale také naprosté vychytávky za které mooc děkujem..chvála autorovi :-)

4.1.2011

Nina

Ďakujem velmi pekně

6.5.2011

Lucie

Ahojky už mám kočičku skoro měsíc ale pořád se místo na své WC vyměšuje někam jinam !!!

31.5.2011

juli

zítra si jdeme pro kotě bude dlouhosrstý a já nevim jak ho mam krmit asi tak 200 cm a na mistku nedošáhnemohl by mi někdo poradit jak to mam udělat a malé mistky nemáme??????????????????????????????????ale byl to hezký textděkuju

2.7.2011

niky

Ahoj chtela bych se zeptat nasly jsme 3 kotatka.Vzaly sme si je domu protoze nechceme aby nam tu behaly divoky kocky jako jejich mama ale vubec nevim po jak dlouhy dobe je mam krmit. Mozna se budete divit ale neumej mnoukat jenom prskaj ale kdyz si je vemu do ruky tak nic nedelaj nwm zda maj hlad. Muze jim bejt asi tak 4-6 tydnu. A krmila jsem je pred chvili 15ml mlika. Muzete mi poradit za jak dlouho bych jim mela dat znova najist?

17.9.2011

ada

DNESKA NAM UMŘELA KOČKA A MA 7 KOTAT ALE MY NEVÍME JAK JE MAME KOJIT JSOU JIM ASI 2 TYDNY PROSÍM PORADTE

18.9.2011

vanda

tady je článek: https://Odkaz

8.12.2011

hana

Mám dvě stejná koťátka- sestry. Na pohled k nerozeznání, ale chování má každá jiné. Zatim co Zlatíčko chodí na bedýnku a je milá , Tajfun vynechává bedýnku, nemá potíže kamkoli udělat hromádku. Jak přimět i ji, aby si vytvořila návyk ?

10.2.2012

jirka

Děkuju za informace jak se postarat o koťátko. Už vím, jak se na něj připravit.

11.2.2012

Sarah

Tohle mi vážně pomohlo... Moc děkuju autorovi článku:))

12.5.2012

kočičí záhada

Nezapoměli jste tady něco důležitého napsat?(Zapoměli já to vím proto že jsem odbornice na kočky a zvěrolékařka.)

15.5.2012

Sabwus

Ahoj vím že to sem nepatří ale s kámoškou máme akutní situaci má 2 vrhy koťat a potřebuje je rozdat kdyby někdo měl zájem a nebo by věděl o někom kdo by si ji vzal pište mi na mejl 654Pavoucice654@seznam.cz zájemci aby byli Brno/Znojmo a okolí.Bravy koťat 2 mourovatý a 3 černý-koťata budou zadarmo.Díky..a ozvěte se někdo prosím..

25.5.2012

kočičí záhada

Vy mě asi neposloucháte chybí vám toho tady hodně a je to dost důležité.

1.6.2012

Réza

Dobrý den milá KOČIČÍ ZAHRADO! Článek je to pěkný a pro začátečníky velmi zajímavý a poučný. Pokud autor na něco důležitého zapomněl, tak proč to, jakožto odbornice, nedoplníte. Pokud vám na kočkách záleží a chcete lidem, co nemají takové zkušenosti poradit, jak se o kotě dobře starat, tak proč informace neupřesníte a nedoplníte. Myslím, že není důvod stále dokola do autora "rejpat" a "rejt". (Když už jsme u toho, jestli je pravda, že jste opravdu veterinární lékařka, jak píšete, tak mě překvapuje, že jste schopná ve dvou větách napsat 5 pravopisných chyb..., kritizovat umí každý, ale začněme u sebe) Jinak také moc děkuji autorovi za cenné informace, budou se mi hodit.

31.7.2012

Gedžitka

S názory v článku se určitě ztotožňuji. Jsem zastáncem hlavně toho: koťata KVALITNĚ KRMIT, VČAS ODČERVOVAT, ZÁKLADNÍ OČKOVÁNÍ POVINNOSTÍ! Někdo řekne nemám na to finančně. V těchto ohledech je ale lepší investovat předem, než pak platit dalko víc penězma i nervama za zdravotní následky!...dále MŮJ TIP Z VLASTNÍ ZKUŠENNOSTI: Kočky obecně zanedbávají pitný režim. Fontánky jsou fajn, ale pro někoho drahé. (osobně doporučuji, nebát se dát stabilní misky na mírně vyvýšená místa např. stolek 60cm vysoký. Koťata tam pijí radši než na zemi u misek s krmivem a starší koťata pak rádi puštěný přímo kohoutek)TIPY NA HRAČKY: 2-5 měs. koťata si hrají prakticky se vším - většinou i s tím, co vy neschvalujete :-) Proto je potřeba jim dát mnoho jiných podnětů. Radím nejen nakoupit dost míčků a škádlítek, vyrábějte jim papírové mašličky na provázku, postačí i zmačkaný papírek do kuličky. TAKY POZOR NA TO ŽE: Některé hračky mohou být pro ty nemotory nebezpečné! (jedno naše kotě si málem poranilo zadní nohu, když se zamotalo do zavěšeného panáčka, který měl tělo z umělohmotné pružiny a nohu si tím zaškrtilo. Naštěstí jsem většinou při hraní kontrolor, takže jsem ho včas vymotala, ale dalo to hodně mňoukání a kousanců. TAK KOČKÁM A VŠEM OSTATNÍM MAZLÍKŮM ZDAR!

17.9.2012

tereza

moc díki za pomoc jste skvělí

19.11.2012

KVIDO

Díky za rady o tekutinách,máme Fifinku už 2měsíce a máma odpurce zvířat v bytě je spokojená a stará se nejvíc

12.2.2013

terka

super rady moje kotatko je spokojené.:-)

10.7.2013

dejna

kočky miluji hry a skotačeni

13.9.2013

nikola

ahoj budu mit kote ale taky mam mladsi segru myslite,že kotěti neublížívprosim napište mi

9.8.2014

helena .K.

Ja helena mam 10 koc. a12 kotat tak pridte Na moje stranky Odkaz. opotom mi Napiiste tel:726 444 345. Helena

4.11.2014

Martinka

Moc dekuji super :)

13.11.2014

niki

já mám kotě a dostala sem jí včera a jeto nádherné kotě je i rostomilé, má ráda hry.

13.11.2014

valinankaa

mám malé kotě rasa kočka domácí

21.9.2015

Hanka

Nemáte někdo zájem o koťátka? Zatoulala se k nám kočka se šesti nádhernými koťátky a my je mít nemůžeme. Hradec Králové a okolí. V případě zájmu kontaktujte e-mail: beruskaberuska6060@seznam.cz

18.2.2016

kiki

Budu mít kočku. Tato stránka mi hodně pomohla se pripravit.:-)

24.4.2016

Terka

Dík budu mít brzy kote a podle tohoto článku jsem se na něj dostatečně pripravila ale mam jednu otázku mám mu dát obojek

28.7.2016

David Klouda

mate pravdu ale když snídáme tak nám skáčou na stůl a pijí mléko studené

22.9.2016

ladislav

Pěkně napsáno děkuji za radu

20.6.2017

Dullees

Dobrý den. Prosím co znamená 48h premrazene? Děkuji

18.7.2017

Máša

Hezky se psáno ...... Můžu se zeptat jak kotě naučit spàt v pelíšku?????

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz