Narodila se nám koťátka, aneb odchov koťat krok za krokem\"\" Narození koťat je pro každého chovatele velkou událostí. Od okamžiku narození slepých a bezmocných koťat do doby jejich odchodu do nových rodin uplyne třináct týdnů. Již nikdy nebude vývoj koťat pokračovat tak rychle, jako v tomto období. Pozorování vývoje a sledování pokroků, které jsou u malých koťat patrné každý den, patří k nejkrásnějším okamžikům, které může chovatel prožít. Abychom si tyto chvíle mohli vychutnat naplno, je potřeba si nejprve zjistit, co všechno malá koťátka potřebují.


Péče o novorozená koťátka
Koťata se rodí osrstěná, jsou však slepá a nemají vyvinuté zvukovody a čich. Novorozená koťata váží 60 - 120 gramů. Zpočátku jsou tak malá, že se vejdou do dlaně. V prvních deseti dnech jsou nejzranitelnější a řídí se jen hmatem.Jestliže se nám nenarodí velký vrh koťat (za velký vrh považujeme šest a více jedinců) a všechna koťata jsou zdravá, zvládne z počátku veškerou péči o ně jejich matka. Krmí je, myje je, masíruje jim bříška a pomáhá tak jejich vyprazdňování. Jak tedy můžeme pomoci my? Především koťatům zajistíme pořádný pelíšek, z počátku ne moc velký, aby koťata snadno našla jedno druhé a maminčin struk. Pelíšek umístíme na klidné místo bez průvanu. Nejlepší je pelíšek krytý ze všech stran, který má malý průlez. Do pelíšku umístíme deku nebo prostěradlo. Pravidelně pelíšek čistíme, vyměňujeme podložky a dohlížíme na to, aby koťata byla v teple.
Pokud se nám narodí více koťátek a kočka nemá dostatek mléka, začneme s dokrmováním. Hladová koťata poznáme podle toho, že stále naříkají a mají měkké a prázdné bříško. Ve specializovaném obchodě obstaráme lahvičky s dudlíky na dokrmování koťat a koupíme i speciální mléko pro koťata. Nahradit ho můžeme i neslazenou Tatrou grand. Před podáním mléko ohřejeme, nesmí být studené, aby nám koťata neprochladla, ale nesmí být ani moc horké. Teplotu si nejprve vyzkoušíme na hřbetu ruky. Pokud všechna koťátka sají mléko od své kočičí mámy, postačí je všechna přikrmit třikrát denně. Tato činnost nás nijak zvlášť neomezí a můžeme normálně chodit do práce a zvládat i další povinnosti. Pokud je však nějaké koťátko natolik slabé, že od maminky nesaje, je potřeba ho dokrmovat každé dvě až tři hodiny. I přesto je třeba kotě ke strukům kočky přikládat, protože mateřské mléko je vydatnější. První mlíčko, tzv. kolostrum obsahuje důležité živiny a obranné látky. Slabé kotě by měl vyšetřit veterinář, aby vyloučil případné vady.\"\"


Výživa kojící kočky
Jak jsme si již řekli, koťátka jsou v prvních dnech plně závislá na své matce, její mléko je pro ně nezbytností. Kočku proto v tomto období nijak neomezujeme v jídle a poskytneme jí kvalitní a pestrou stravu bohatou na živiny.
K dispozici jí dáme kvalitní granule pro březí a kojící kočku. Do jídelníčku častěji zařazujeme maso. Ideální je syrové hovězí maso, které však musí být 48 hodin přemražené. Maso můžeme podávat dvakrát denně. Kočka v tomto období potřebuje vápník více než kdy jindy, takže jí nabízíme tvaroh nebo zakysanou smetanu, pokud nemá po mléčných výrobcích střevní problémy. Na doplnění živin a energie zakoupíme u veterináře vitamínovou pastu.


První pokroky
První změnu, kterou můžeme pozorovat, je že zhruba mezi třetím až sedmým dnem koťátkům odpadne pupeční šňůra. Oči se začnou otvírat mezi sedmým až čtrnáctým dnem věku. Z počátku však ještě vidí rozostřeně. Koťátka nevystavujeme prudkému světlu, protože v tomto věku ještě nedokáží stahovat zornice. Oči koťat jsou z počátku modrá, v průběhu vývinu se budou postupně vybarvovat. Jakmile koťata začnou vidět, stanou se zvídavějšími, začnou zvedat hlavičku a rozhlížet se po okolí. Koťátka pravidelně ve stejnou dobu vážíme, přibírají denně zhruba 10 - 20 gramů. Každé kotě roste různě rychle, důležité však je, aby nehublo. Při pravidelném vážení můžeme snadno odhalit, že některé kotě přibírá pomaleji. Je-li tomu tak, začneme včas s jeho dokrmováním.

Druhý až čtvrtý týden věku
Mezi druhým až třetím týdnem věku se koťátkům vyvíjí čich. Snadno dle pachu dokáží rozlišit svou matku, ostatní sourozence a svého člověka. V třetím týdnu věku se vyvíjí sluch, proto dáváme pozor na hlasité zvuky, při kterých se mohou snadno polekat. Zpozorovat také můžeme první zoubky. Mezi třetím a čtvrtým týdnem koťátka zkouší své první krůčky, chůze je z počátku nemotorná a nejistá, ale s každým dnem se stává jistější. Pelíšek musíme přizpůsobit pohyblivosti koťátek. Zvětšíme jim prostor pohybu a pelíšek zajistíme tak, aby z něj nemohla vypadnout. Jakmile začnou chodit, můžeme je učit zvykat na samostatné přijímání potravy. Učíme je pít mlíčko z talířku, můžeme jim nabídnout tvaroh. Každý začátek je však těžký, a tak musíme počítat s tím, že z počátku budou mít koťata víc mléka a tvarohu na tlapkách, než v bříšku. Jakmile začnou sama jíst, dáme jim k dispozici menší záchůdek se stelivem. Dále jim poskytneme hračky, aby se nenudila.


Pátý až šestý týden věku
S přibývajícím věkem jsou koťátka stále zvídavější a nastává čas, kdy opouštějí svůj pelíšek a vydávají se na malé výpravy. Hrají si mezi sebou, zkoumají byt, učí se chodit na kočičí záchod a seznamují se se škrabadlem. V tomto věku jim nabízíme menší granulky určené pro koťata, syrové hovězí maso (musí být 48 hodin přemražené), vařené kuře nebo konzervy pro koťata. Pokud granulky nechtějí, zvlhčíme jim je trochu vodou. V tomto věku již musí mít koťata k dispozici vodu. Ideální je vodní fontánka, ve které se voda neustále čistí a koťátka vodu neroznesou všude po bytě. Přestože jsou čím dál víc samostatnější, matka se o ně stále stará a kojí je. Stále musí mít své zázemí, teplý pelíšek, kam budou chodit spát a odpočívat.


Další povinnosti a radosti chovatele
Povinností chovatele je pravidelně se starat o koťata. Vybíráme a čistíme jim záchod, v čistotě udržujeme pelíšek, kočičí mističky a celý prostor bytu. Pravidelně vyměňujeme vodu. Z dosahu koťat odstraníme křehké předměty a věci, o které by se mohla poranit. Pravidelným kontaktem se koťátka snadno socializují a vytvoří si tak vazbu s člověkem. Je velmi důležité si s koťaty hrát, chovat je a mazlit se s nimi. Pokud by si na člověka nezvykla už od mala, měla by s tím v budoucí rodině nemalé problémy. Koťátka je třeba od útlého věku vychovávat, dáme jim k dispozici škrabadlo na broušení drápků a drápky jim zastřihujeme speciálními kleštičkami. Je potřeba stanovit doma určitá pravidla, aby koťátka věděla, co smí a co ne. Pokud koťátko přistihneme při nežádoucím chování, řekneme mu důrazně \"NE\" a z daného místa ho přesuneme. Pokud koťátko naopak dělá nějakou věc správně, pochválíme ho slovem \"DOBŘE\" a pohladíme ho.


Očkování a odčervení
S veterinářem domluvíme odčervení a očkování koťátek. Začneme nejprve s odčervením. Za tímto účelem můžeme u veterináře zakoupit speciální odčervovací pastu, která je pro odčervení koťat nejjednodušším řešením. Odčervovacímu kalendáři jsme se věnovali podrobně v předchozím čísle časopisu (5/08), připomeňme jen, že si odčervení  můžeme rozvrhnout třeba takto: První odčervení ve čtvrtém až pátém týdnu, druhé odčervení v osmém týdnu a poslední odčervení ve dvanáctém týdnu. První očkování se provádí v osmém týdnů a přeočkování ve věku dvanácti týdnů. Při odběru koťátek tzn. ve věku třinácti týdnů by měla být koťátka naočkována základní trojkombinací (panleukopénie, rhinotrachetitida, herpes virus) a jednou (či dvakrát) přeočkována.


\"\"Odchod do nových domovů
V průběhu doby, kdy budou koťátka u nás, pro ně hledáme nový domov. Ideální je, seznámit se s novou rodinou osobně. Nejlepší je, když se nová rodina přijede na koťátko podívat ještě před jeho odběrem. Nové majitele seznámíme s péčí o koťátko, informujeme je o tom, čím bylo krmeno, jaké stelivo jsme doma používali a na jaké hračky a pelíšek bylo zvyklé. Koťátko neodebíráme od matky a ostatních sourozenců dříve, než ve třináctém týdnu věku. Odchod koťátek do nového domova je pro chovatele smutnější období, ale pokud koťátku vybereme hodnou rodinu, která nám bude posílat o koťátku zprávy, budeme spokojeni.

Text a foto: Iva Tymráková
Chovatelská stanice britských koček SweetNozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.5.2008 12:02:50
Napsáno: 30.5.2008 11:36:29

Forum.

Vložit príspěvěk

26.6.2008

Míša

moc poučné, děkuji takové podobné informace jsem potřebovala najít. ale chtela bych vědět kdy mám odčetvit kojící kočku?

14.7.2008

Ali

Velmi dobře vysvětlené a poučné .Právě tohle jsem teď potřebovala ,protože se moje kočka nechce starat o nedávno narozená koťátka.Děkuji.

21.7.2008

Renata

našla jsem 4 slepá koťátka, které někdo vyhodil v tašce před domem. Shaním nějakou kočičku, které by se oně postarala, ale zátím bezúspěšně :-(. Tak je piplám sama,ale je to makačka. Díky za tento článek.Kdyby jste někdo o nějaké kočičce věděl, tak jsem z Brna a můj mail je : renatasvastova@gmail.com Děkuji

17.8.2008

Michaela

MMMMIIISSSOOOO kojící kočku bys měla nechat hned po dokončení kojení nechat odčervit a nebo počkej asi tak týden po kojení.Ahojky můj email je hipopka@seznam.cz tak někdy napiš dyštak jak t dopadlo s tím koťetem

1.9.2008

Nela

mužu se zeptat co je to za rasu na tech obrazkach? dekuji

24.3.2009

Iva Kaprálková

Dobrý den, na fotkách jsou britská krátkosrstá koťátka v barvách červená, čokoládová a lilová.

24.5.2009

Lenka

Moc přínosný článek, my máme ale trochu odlišný problém, musíme kočku (také britská modrá) neustále hlídat. Narodilo se jí 5 koťat, ale 2 byla již mrtvá. Během prvního dne se kočce podařilo jedno koťe zalehnout. Nemůžeme u nich být celý den a kočka si pořád lehá bez rozmyslu na koťata. Nebyla by na její chování nějaká rada, prosím? Není tedy třeba lepší koťata matce půjčovat několirát denně na kojení, ale nenechávat je s ní? Předem děkuji

21.6.2009

Marcela

Nám zrovinka kočka začla rodit, taky máme Britku a tak jsem zv+davá jak to zvládne a snad budou koťátka v pořádku a zdravá

22.6.2009

Marcela

Tak máme šest koťátek a kočička to zvládla naštěstí sama a bez problémů

29.6.2009

Gabča

Ahoj, tak jak to čtu, tak jsme koťata dali asi do nových rodin moc brzy -v šesti týdnech. Kočka má nateklý bradavky, nevíte někdo, jestli by nemohla mít zánět nebo se jí mlíko ztratí samo?

21.7.2009

Maruška87

Mojí čičince se narodilo první koťátko,tak jsem moc ráda,že jsem tento článeknašla,je to už totiž hodně dlouho,co jsme měli doma koťátko a nebyla jsem si jistá,co mám nyní dělat,nechtěla jsem něco zanedbat.Mooooooc děkuji

11.8.2009

sara

Take jsme meli podobny problem co Lenka pise. Kocicka je prvnicka a jamile kotatka zacali mnoukat tak si na ne proste lehla. Po 10ti dnech se to zlepsilo i kdyz doted neumi kotatka prenaset a vzdy na ne jen nestastne kouka. Diky za stranky nasla jsem zde vsekere info co jsem hledala.

24.8.2009

tyna

ahoj my sme mneli kotatka ale pri porodu se nam vyskytl problem ze v kocicce zustalo kotatko a tak jsme zavolali zverolekare a ten nam pomohl jenze kocicka na tomnebyla zrovna nejlip a taky jsme ji udrzovali v klidu a v teplicku kotatka jsem vsak povedly byla krasna a zdrava ale o to kote co v kocce zustala umrela a kocka uz je na tom taky skvele a ma dalsi kotata

28.8.2009

kacka

Nádherné počteníčko a krásné fotečky malých koťátek

30.12.2009

Dana

Díky za pomoc, jsem ráda, ze jsem na Vaši stránku narazila. Čekáme koťátka každým dnem a tak vaše dobré rady využijeme.Přeji lidičkám a kočkám v novém roce pevné zdraví.

5.3.2010

KAJA

AHOJ,MOC POUČNÝ ČLÁNEK,DÍK ZA NĚJ.MÁME DOMA BRITSKÁ 3-TÝDENNÍ KOTÁTKA.MAMINA BYLA ZPOČÁTKU SILNĚ ZMATENA,NO ONO NA PRVORODIČKU 7 KOTAT JE MOC,ALE UŽ SI ZVYKLA A KROMĚ PŘENÁŠENÍ JE VZORNÁ MATKA.PRVNÍ TŘI DNY JSME BOHUŽEL O DVĚ MIMI PŘIŠLI A DÍKY VAŠEMU ČLÁNKU JSME ZJISTILY PŘÍČINU A VETER.NÁM JÍ BOHUŽEL POTVRDIL-PRŮVAN!!TAKŽE TED UŽ JEDEME PODLE VAŠICH RAD A 5 ZBÝVAJÍCÍCH SE MÁ K SVĚTU.DÍKY

29.4.2010

kikushka

máme 18 letou kočičku a chceme si pořídit malé koťátko a tady jsou přesně ty věci které jsem potřebovala vědět takže děkuji (a koťátko si pořídíme až nám ta kočka umře protože by si myslela že už o ni nestojíme!!!)je to správné rozhodnutí????

8.5.2010

Radek

Chtěl bych poprosit o radu.Našli jsme v kůlně 3 malé koťátka,mají asi jen teprve 2 dny.Protože strašně mňoukali,vzali jsme je domů a nakrmili.Matka je asi opustila a tak jsme se s maminkou rozhodli,že se o ně postaráme a zajistíme novou rodinu.Máme pro ně sušené mléko,krmíme je co 4 hod stříkačkou.Jen nevíme kolika ml to bude pro ně dostačující...

28.6.2010

zuzana

moc hezká a poučná stránka,narodila se nám 3 krásná koťátka:)

17.8.2010

adela

Moc dekuji za clanek, velmi nam pomohl. Nase kocicka je prvorodicka, tak jsme zvedavi, jak to zvladne. Podle pana doktora jich bude 5, a TA chvile nastane tak do 14-ti dnu. Moc se tesime, ale zaroven obavame, aby se neco nepokazilo. Ale jsme optimisticti a koukame jak se nam zakulacuje. :) Preji uspesne odchovy vsech kotatek.

2.10.2010

KOČIČÍ MÁMA

JÁ MÁM NOVÉ DVĚ KOTATA A MÁM 5 KOČEK

16.10.2010

Smajlo

prosím poraďte co mám dělat ... moje kočka má 4 koťata ale nemá mléko mohu jim nějak pomoct ?

7.11.2010

johana

diky za radu,vcera jse nam narodili kotatka a vase rada jak se starat o kotatka se nam hodi.Jeste by me zajimalo jestli mohu sahat na kotatka od narozeni,nebo ne.Bojim se aby je potom kocka chtela.

18.11.2010

Lucík

Ahojky moc hezké foto

20.4.2011

Ivona

Včera nám zemřelo druhé kotě, mělo 17 dní. Veterinářka nám řekla, že se odčervuje již ve 2 týdnech, nikoliv ve 4, jak je zde uváděno.

27.4.2011

barbora kunzová

to je hrozné že vám umřelo a možná máte pravdu spíš vi a veterinář

27.4.2011

barbora kunzová

chtěla bych vědět jestli něco vim o kočkách a proto se na radu vždy obratte na mě prosím jestli umím nebo neumím zotpovědet

15.5.2011

Martina

Konečně podrobně a srozumitelně popsané od přikrmování až po očkování. Moc děkuji za informace.

28.5.2011

Hanka

Děkuji,moc mi to pomohlo,abych kotatum dala vše co potřebují a samozřejmě taky naší kočce mamině.Ahoj

22.7.2011

Lucka

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat, jak poznám, že se naše kočka(prvorodička) má 4 kotátka, postará o to, aby vyprázdnila svá kotátka??Zítra to bude týden,co se narodila a zatím jsem jenom viděla, že čůrali ale že by kakali, to ne...tak by me zajímalo, jestli se o to opravdu každá kočka postará. Předem moc děkuji za odpověď

23.7.2011

nikolauka

ahoj milovníci kočiček,máme doma probléms kočkou prvorodičkou.Rodila ráno 1kotě,o které se zdálo je výborně postaráno.Ovšem k večeru jsme našli koťátko studené a odnesené z pelíšku nechané na pozpas.Dali jsme ho k mamince která ho omyla avšak ho nemá čím nakrmit.Kočka nemá mat.mléko.Čím mám krmit drobka když je mu sotva 1 den???Prosím pomozte.Děkuji s pozdravem nikolauka

27.7.2011

mikas01

Pro Lucku: kočka koťata vyprazdňuje tak, že jim olizuje zadeček a vše olíže a sežere. Po celou dobu, než koťat začnou chodit sama na záchůdek, není v pelíšku žádná nečistota. Na WC začnou chodit kolem 5 týdne od narození. S vyprazdňováním můžete kočce pomoci tak, že vemete kousek toaletného papíru nebo ubrousku a podráždíte koťáku zadeček, hned se vyčůrá.

27.7.2011

mikas01

pro nikolauku: pokud kočka nemá mléko (někdy se spustí laktace až druhý nebo třetí den) kočka vycítí, že kotě neuživí, tak jej odnese z pelechu. Bylo by dobré zajít na veterinu s kočkou, někdy pomůže injekce ke spuštění laktace. Jinak si u veterináže nebo v chovatelských potřebách kupte mléko pro malá koťata (Kitty Milk od firmy Beaphar) a krmte kotě každé 2 hodiny (prvních 10 dnů, potom po 3 hodinách), i v noci pomocí injekční stříkačky.

27.7.2011

mikas01

jo a důležité je udržet kotě v teple!!!

9.8.2011

Ellik

Ahoj. Dnes v noci se mojí kočce (prvorodičce) narodila 2 koťátka. Koťátka jsem měla akorát když mi byli asi 3 nebo 4 roky takže si nic nepamatuju. Proto bych se chtěla zaptat můžu je hladit už teď když jsou čerstvě narozená? Předem děkuji za odpověď.

9.8.2011

Ellik

K tomu dotazu co sem napsala předtim. Koťátka se narodila 3 jenomže jedno se narodilo nejspíš mrtvé. Může se to na kočce nějak projevit že měla mrtvé kotě?

27.8.2011

jana

velmi roztomilé

27.9.2011

Ája

Nevíte co mam dělat moje kočka porodila pod postelí koťátka nejsou v pelíšku tak se bojim aby jim nebyla zima co mam dělat předem děkuji

5.6.2012

justyna csuporiova

dobry den ja sem se chtela zeptat kdy budou videt kotata. dekuju

5.6.2012

Iva Kaprálková

Dobry den Ajo kotata maji bejt v pelisku s matkou a by jim bylo teplo

8.7.2012

srpova edita

mame kotatko stare 3 tydny,kocka mela jen 2 a prvni se narodilo s vyhrezlyma vnitrnostma a zilo jen 5 minut.Mozna nasledkem stresu kocka ztratila mleko a tak uz tyden krmim z lahve.Kocka lezi cele dny pred peliskem a obcas ho olizne ale jak se k ni kote chce vic priblizit,tak na nej zasyci a utece.Vcera jsem ji hladila po brisku a sycela i na me,tak nevim,jestli ji neco neboli.Prosim poradte

10.7.2012

Ronie418

Ahoj muže asi tak 6 7 týdení kocourek pít krav.mléko díky za odpovět' vejáááá

17.7.2012

Sisiik

ahojky..prosím o radu..dnes se naší kočičce narodilo koťátko,je v pelíšku,ale kočička ho nejspíš neumí nakrmit..jak zjistím,jestli má mlíčko a jak jí můžu pomoct??Děkuji

12.8.2012

Simča

Ahoojte, užasný veb, povim vám poučný příbech který se stal práve dnes u nás..... máme jedno koutázko a stará kočička ho přenesla do sklepa jak je dřevo a ono jí zapadlo uplne dolu pod to dřevo.... mi sme nic nevedeli po 24 hodinách sme si to uvedomili začali sme hledat nic.. vubec a po 6 hodinách mnoukalo mnoukalo a furt do kola .... večer sme se rozhodli odendat dřevo trvalo to 2 hodiny... a něco hledali sme ho... a najednou sme ho našli pod dřevem zavalené v díře Malé!!! bylo prochlalé zmrznuté knučelo furt knučelo mysleli sme si že je konec! je to 12 denní kotátko.... ! asi to kotatku melo 10% ze 100 života....... ale najednou po pár hodinách bylo trochu teplé snažilo se chodit a pilo z matky... a po hodine bylo jako normální kotátko! je to užasné.. lidi veřte na zázraky a kočka je život! je to jako dítě! děkuju... za přečtení...

28.8.2012

roman

Dobrý den prosím o radu kočka maminka nemá zájem o třetí kotě dvě oststní odnesla celý den pískalo a matka nezájem tak jsme si ho večer vzali domu a krmili jsme lehkým sunarem máme kotě vrátit zpět ráno na místo vrhu? děkuji roman

1.9.2012

Terík

Ahoj, tyto informace jsou super. Konečně vím, kdy přibližně začne naše novorozené kotátko vidět a kdy se vydá na průskum... . Moc dík :):):)

29.3.2013

kikina

Já dostanu kočku egypskou mužu se zeptat jak je to s těmito kočky

10.4.2013

Ajda

Otázka: Včera se mi narodila 4 koťátka.Jedno bylo polomrtvé,sotva se hýbalo,pít nechtělo a bylo studené.Když jsem přišla druhý den bylo čilé,pilo,bylo teplé jako ostatní koťata.Ja je to možné?

25.4.2013

Jarmila

Kdy se může kojící kočička odčervit?

15.5.2013

kočka

nevíte odkdy se může kotě očkovat

15.5.2013

AJDA

milá ajdo, třepáním ho rozdýcháš a kočka ho přece olízala

11.5.2014

market

dobrý den, apište prosím odkdy se na koťata muže sahat? děkuji za opovědi :)

21.5.2014

jajda

Muzou se hladit kotata hned po narozeni ? Prosim odepiste

3.7.2014

Katka

Ahoj.Máme měsíční koťátka a chci se zeptat jestli už můžou pít mléko ?Díky za odpověd

29.7.2014

mirka

prosím o radu,jak poznám věk kotátka?našli jsme kočičku,vidí,neumí pořádně chodit,vrklají se jí zadní nožičky.krmím ji umělým mlékem pro kotata,stříkačkou,vypije asi 10ml asi po 3 hod. sama ještě pít neumí, kouše do mističky. Děkuji

1.5.2015

Andrea

Naše britka porodila minulý týden 8 koťátek, jelikož jich je mooc, tak kočce pomáhám s dokrmováním 2x za den.Někdo mi pradil dokrmovat tatrou grand 2ku1 s vodou, velmi jim chutná.Už jim je týden a přibývají cca 10g za den některé méně, některé více. Nevím jak dál, mám stále dokrmovat tatrou nebo si mám zakoupit něco speciálního, nebo mám vůbec dokrmovat? DOčetla jsem se tu, že se má odčervovat kotě už ve 2 týdnu, jak jim mám prášek a kolik dát? Předem děkuji za odpovědi.

11.5.2015

Vladimíra

Tak 1. máje se naší kočičce-prvorodičce narodilo šest koťátek, vrh byl pomalu větší než ona:), všechny krásně mourovaté jako přes kopírák, 6 malých kopií maminky. Krása.

20.6.2015

Šarlota

Prosím o radu,. Naše kočička prvorodíčka porodila 4 koťátka, jedno už ale mrtvé. Ale jsou všechny 4 k sobě stále zamotané pupeční šňůrou. Co stím dělat?

21.6.2015

Tereza

Dobrý večer,dnes se nám narodila koťátka. Může se na ně sahat? Děkuji

30.6.2015

Táňa

Chci se zeptat co máme dělat s mlékem když naší kočce hned po vrhu zemřela koťata ?

30.6.2015

Boženka

Táňa : Mléko by mělo samo ustát a však když jsem četla jiné články všude bylo psáno že z 95% se vyskytuje zánět mléčné žlázy který se musí léčit ,myslím že antibioticky a pokud vím tak to není 2x tak levné a velice dlouho se to lečí, Prto musím říct že sama nechci aby to naše kočička znovu zažila

24.7.2015

Emiiss

No Včera se nám narodila 4 koťátka a moje kočka ta koťátka měla poprvé. Děkuji velmi užitečné.

28.7.2015

Elis

Zdravím. I já jsem se rozhodla přispět s příběhem o koťatech. V pátek, 24.7. se mé kočičce (perské činčile) narodila 4 koťata. První tři byla již od narozeni o poznání mohutnější, než poslední, které bylo o celou polovinu menší. Jak bylo malinké, tak ani nechtělo sát mateřské mléko. Ani na vteřinu jsem nezavávahala a rozhodla jsem se, že ono maličké kotě vypiplám, a to vlastnoručně. Přečetla jsem veškeré existující články jak na to, a pustila se do toho. Koťátko však nechtělo ani mlíčko od své kočičí mámy a ani to, co jsem se do něj pokoušela dostat já. Je důležité podotknout, že kotě těžce dýchalo, špatně drželo balanc a od ostatních sourozenů se stranilo. Po třech dnech nonstop péče a krmení mi koťatko zemřelo....;( od té doby stále myslím na to, jestli byla chyba ve výběru mléka či snad v tom, že jsem do piplání koťátka nedala víc. Variantu, že kotě umřít muselo, nepřipouštím, ne v dnešní době, kdy je možné prakticky cokoli.

31.7.2015

nikita

PROSÍM o radu,,dnes vrhla moje kočka kotátka,,4 mrtví,jedno přežilo,nemám jistotu,jestli vyšla i lacenta,,jak postupovat?děkuji

12.8.2016

Anonim

Dobrý den, asi před 6 týdny se nám narodila 3 koťátka. Ze začátku byla všechna zdravá, ale asi tak 2. týden jsem si všimla, že jedno je menší než ty ostatní. Myslela jsem si, že to tak má být, jelikož je to holčička, ale v 5. týdnu jsou její sourozenci skoro 2x větší. A tak se chci zeptat, zda nevíte, co s ním je nebo co mám dělat, abych ho zachránila. Děkuji za všechny ohlasy.

18.8.2016

Tina

PROSIM VAS, S AKUTNIMI PRIPADY SE NEPTEJTE NA INTERNETU, ALE IHNED VOLEJTE VETERINÁŘE. Každý normální vet. doktor vám poradí, a hlavně pozná, jestli není potřeba rychlý zásah veterináře. U koťátek rozhodují hodiny! Večer kýchající koťátko může být do rána mrtvé, NEZANEDBEJTE RYCHLOU POMOC! Článek je dobrý, ale v případě problémů nemůže nahradit radu odborníka!! Z některých dotazů tady mi bylo do pláče, ta koťátka bez pomoci asi nedopadla dobře :-((

4.6.2017

Pavel Gelnar

Mám doma asi 2 dny staré kotata. Mužu na ně šahat.

14.6.2017

Zuzana

Dobrý den, naší roční kočce se narodila 2 kotata a mají se dobre, jen se chci zeptat kdy muže mít kočka znovu kotata? Ďekuji

9.7.2017

Ladislav

Dobry den, prosim vas, ja asi by mel vypadat zminovany mensi zachudek se stelivem? Diky za rady..

22.7.2017

Marie

Dobrý den mám kočičku chci ji dát kastrovat.Problem _mam už dva kocourky.Kočička již rodila.Jak ji vyhladovět před narkózou.Všichni papáji spolu.To nařikãní,že chce papat.Musela jsem kastraci odřïci.co dėlat?kočička venku běhá přes noc.kdovi co spapa kdes.poraďte.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz