Horko netrápí jen nás, ale i psy a kočky


Člověk by vydržel na sluníčku polehávat klidně celý den, vysoká teplota a pobyt na přímém slunci však psům a kočkám nedělá vůbec dobře. V podstatě platí jednoduché pravidlo – když je horko vám, o to těžší je to pro zvíře, protože má rychlejší metabolismus a kvůli absenci potních žláz i horší termoregulaci.

 

V létě čeká venku na domácí mazlíčky mnoho nepříjemných nástrah, věděli jste, že rozpálené chodníky mohou způsobit bolestivé popáleniny tlapek? Nebo že po požití znečištěné vody z rybníku hrozí prudké průjmy? Připravili jsme pro vás nejčastější hrozby teplého počasí a hlavní zásady, jak se v horku starat o vašeho psa a kočku.

 

Vesnice vs. město

Život ve městě se v letním horku zdá někdy k nevydržení, ale jít vyvenčit psa je prostě nutnost, kterou nelze odložit na později. O něco jednodušší to mají majitelé žijící na okraji města či na vesnici, protože jim stačí otevřít dveře na zahradu.

 

Hrozby ve městě:

Rozpálené chodníky a silnice

Příliš horký vzduch

Nedostatek vody

Žádný stín

 

Hrozby na vesnici:

Znečištěná voda ke koupání

Nemožnost skrýt se před horkem uvnitř

Nedostatečný pitný režim

 

Nejhorší jsou chodníky a auta

Ať už bydlíte v rodinném domku na venkově, nebo v bytě v centru města, existují zásady, které by se během horkých dnů měly dodržovat. Předejdete tím mnoha nepříjemnostem a hlavně se postaráte o to, že se váš domácí kamarád bude cítit dobře. „Často se stává, že lidé nechají psa v autě, na které svítí sluníčko. Sice mu otevřou okénka, ale teplota v autě bývá opravdu vysoká. Pokud víte, že si potřebujete něco zařídit ve městě a že by váš pes musel čekat v autě, nechte ho raději doma,“ radí veterinářka Lucia Repová z Royal Canin. „Teplota v autě, které je vystaveno přímému slunci, může být i 70°C. Takové teplo způsobí rychlou dehydrataci a v důsledku toho může pes i zemřít,“ podotýká Repová.

 

Jak v létě ochladit psa?

Koupání v přírodě

Osvěžení ve vaně či sprše

Mokré obklady na tlapky

Dostatek stínu

 

Jak v létě ochladit kočku?

Chladivá podložka

V pelíšku zmražené lahve vody

Čerstvý vzduch z otevřeného okna

Dostatek stínu

 

Myslete na odlišnosti

Naši domácí společníci jsou lépe připraveni na zimu než na letní parna. Tomu odpovídá i jejich kůže pokrytá srstí, která obsahuje jen minimální množství potních žláz. Psi a kočky jsou tzv. horkokrevná zvířata, udržují si tělesnou teplotu 38 – 39°C. Když je horko nebo při námaze jejich teplota ještě stoupá. Z důvodu malého množství potních žláz musí docházet k termoregulaci dýcháním. „Ochlazují se díky zrychlenému povrchnímu dýchání, kdy se odpařuje z povrchu dýchacích cest voda. Dochází tak k značné ztrátě vody z jejich organizmu a hrozí nebezpečí rychlé dehydratace. Proto je důležitý neustálý přísun tekutin,“ říká MVDr. Repová.

 

7 hlavních zásad:

 

  1. Omezte procházky na minimum. Venčení psa je samozřejmě potřeba, ven se ale vydávejte buď brzy ráno, nebo až později večer. Mezi 10 – 15 hodinou byste určitě neměli nutit zvíře chodit ven.

  2. Během procházek dělejte pravidelné přestávky ve stínu. „Ve městě dejte pozor na rozpálené chodníky, které mohou mít teplotu až 40°C, což psovi přímo sežehne kůži na tlapkách," upozorňuje Repová z Royal Canin. Mějte u sebe vždy lahev se studenou vodou.

  3. Nikdy nenechávejte psa ani kočku v autě! A to ani v případě, že jsou otevřená okna. „Příliš

    velké horko a stres z nemožnosti utéct z rozpáleného prostředí způsobuje velmi rychlou dehydrataci organismu, apatii a může vést i k usmrcení zvířete,“ zdůrazňuje veterinářka.

  4. Pokud máte možnost koupání v přírodě, určitě toho využijte. Pozor ale na rybníky na vesnicích, které jsou v horku kontaminovány sinicemi. V takovém případě se tomu vyhněte. Svlažit psa můžete i ve vaně či sprše.

  5. Ujistěte se, že má vaše domácí zvíře přístup do stínu. Nejlepší je nějaký vzdušný přístřešek, postačí ale i strom. Vždy by mělo být zajištěno, že se může schovat i do domu.

  6. Vždy dbejte na dostatečný pitný režim. Během dne je potřeba vodu doplňovat, aby byla čerstvá a vychlazená, ne ledová či teplá,“ radí veterinářka.

  7. Větrejte. Především kočkám se líbí u otevřeného okna, kde vane čerstvý vánek a jemně je ochlazuje.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 11.7.2015 16:31:44
Napsáno: 11.7.2015 16:29:03

Forum.

15.7.2015

Lenka

Dobrý den, super článek. Jen nevím, jak větrat, máme dvě kočky. Nějaké rady prosím? Děkuji. Lenka e-mail Babetka4@seznam.cz

15.7.2015

Iva Tomančáková

Lenka - jak větrat? Musíte mít zasíťováno, do oken stačí sítě proti hmyzu, balkon apod. zasíťovat speciálními sítěmi! Více na Odkaz

16.7.2015

MILOS

Mám v bytě už 5.rok kočku. Je to nalezenkyně. Chce pořád každý den chodit ven i když je venku 35st. a vydrží tam klidně iv celý den. Když dojde domů tak jí dám hned vodu ale onaq se prostě nenapije. Občas ji postříkám srst vodou. To asi dobře nedělám. Co? Děkuji Vám za odpověď.

17.7.2015

Vojkovka

POZOR!!! Pro kočky určitě nestačí mít jen tak zasíťované okno! Z vlastní zkušenosti, lehká síť proti hmyzu není dostačující..Kocourek nám vypadl z třetího patra a proletěl se 15 m s dopadem na betonový chodník.. Díky bohu se mu nic nestalo, má jen zlomené vrchní špičáky a nabitou bradičku jak s ní cvrnknul při dopadu o chodník.. Takže POZOR na sítování okne..kočku to nezastaví.. nejlépe natvrdo pletivo pro králíky nebo něco pevnějšího..;-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz