23.10.11 Život s kočkou

Kočičí filozofové

Kočky jsou jedinečné a nesrovnatelné ve způsobu, jakým hospodaří s časem. Není proto divu, že se staly inspirací mnohým myslitelům nebo umělcům.. Kočka umí reagovat velmi přesně, je li to třeba. Jen se na ní stačí podívat, jak je mrštná při lovu, na útěku, v boji nebo při hře. Ovšem na druhou stranu umí být zcela líná, zabraná do sebe a „zasněná“.

 

Plánování času

Pro každou kočku je velmi důležité, aby mohla mít dostatek času na odpočinek.

Z osmi nebo devíti hodin, které kočka denně netráví spánkem, je v závislosti na věku vysoce aktivní nanejvýš jednu až dvě hodiny, kdy si hraje nebo loví.

Krmením a vyprazdňováním neztrácí mnoho času, nejraději obě činnosti vykonává průběžně během dne.

Na vydatnou tělesnou péči potřebuje zhruba tři až čtyři hodiny, rozdělené do několik kratších a delších úseků. Možná se vám tato doba zdá dlouhá, nezapomínejte však na to, že kočičí očista mnohdy připomíná akrobacii. Vždyť při péči o svůj kožíšek provádí zároveň i strečink, masáž a důležité slinění. To vše je nutné, aby její tělo mohlo správně „pracovat“, měla čistou srst, aby všechny klouby, šlachy a svaly byly funkční a i všechny smyslové vousky byly v naprostém pořádku.

A věděli jste, že když se kočka krátce olízne po hrudníku nebo boku, neznamená to vždy, že se nutně potřebuje čistit? V některých případech to označuje gesto, díky němuž se chce ve vypjaté nebo konfliktní situaci uklidnit.

Procházky a „producírování“, prohlídky a sledování okolí patří k věcem, které kočka provádí, když je vzhůru. Touto činností stráví denně jednu až dvě hodiny. Obhlíží přitom svůj revír, kontroluje a obnovuje své pachy, brousí si drápky a celkové obhlíží své teritorium.

 

Být vzhůru se vyplatí…

Kočka nespí celých 15-16 hodin „v kuse“. Aktivní je spíš večer a v noci, protože právě v tuto dobu se pohybují po zemi zvířata, která loví, a také zvuky z okolního prostředí jsou tišší.

Pokud má kočka možnost pohybovat se v bytě v různých výškách a ne jen na zemi, tak se vůbec nenudí. Vždy se někde trochu prospí, jednou třeba na knihovně, jindy zase uprostřed sedačky nebo na okenní římse, pak se zase trochu protáhne, projde se, vykoukne z okna, bude si chvíli čistit kožíšek nebo si krátce pohraje třeba s míčkem.
Přirozený kočičí rytmus se vyznačuje noční aktivitou, a proto bude i vašemu mazlíčkovi vyhovovat, věnujete-li se mu především večer. Kočka je ráda v lidské společnosti, tak jí nezapomínejte mazlit a vlídně na ni promlouvat. Kočky jsou však natolik přizpůsobivé, že se mohou většině svých aktivit věnovat přes den, když jsou jejich páníčci doma, a pak spí delší domu v noci.

Aby se kočka doma cítila opravdu dobře, měla by mít možnost pohybovat se v bytě po výše položených místech, kde bude mít lepší přehled. Abyste tyto její touhy uspokojili, instalujte do bytu větší počet rovně a šikmo připevněných ramp, poliček apod. Rovněž by měla mít k dispozici měkoučké a teplé skrýše a prosluněná místa ve vyvýšené poloze.

Pro aktivní fázi se hodí tato místa: okenní římsy, místo u kamen (můžete kočce pořídit třeba závěsný pelíšek na radiátor), vyhlídkové terasy na kočičím stromě nebo škrabadle, police nebo skříně

Odpočinkové fáze – otevřená a uzavřená doupata, koše, krabice nebo výklenky.

 

Zdroj: Bydlíme s kočkou, Eva-Maria Götz, Grada Publishing, 2006