21.04.14 Pomůcky

Polystyrenové boudičky

K čemu jsou dobré? Slouží jako pelíšek pro venkovní kočky. Jedná se o polystyrenový box s víkem a vyříznutým otvorem. Polystyren výborně izoluje a zdravé kočce poslouží jako dobrý úkryt před mrazem.

 

Jaké mají rozměry a kde jsou k dostání?

Boxy, které jsou k dostání u Pražského spolku ochránců zvířat, mají rozměry 59,5cm x 39,5cm x 36,5cm. Do jedné boudičky se vejdou 2 kočky, proto postačí poloviční počet boudiček než zvířat. Termoboxy (už bez otvoru) je možné sehnat i přímo od výrobce, např. od firmy Wespa. Podobné (i když o něco větší) boxy seženete například i v Makru. Ty - stejně jako od výrobce – nejsou primárně určeny pro kočky, proto je třeba do nich nožem vyříznout otvor.

Víte-li o dalších obchodech, kde jsou termoboxy vhodných velikostí k dostání, napište na info@nekupujadoptuj.cz

Jak do termoboxů vyrobit otvor?

Na stranu boxu přiložíme kulatou misku dnem vzhůru a nožem kopírujeme misku a vykrojíme celé kolo. Otvor musí být dostatečně veliký, aby se jím kočka bez problémů protáhla.

Jaká výplň je nejvhodnější?

Boudičku vysteleme ideálně slámou (sláma odpuzuje vlhkost, nabízí pohodlí a udržuje teplotu), o něco méně vhodné je pak vystlat boudu senem (seno v určité míře zadržuje vlhkost). Naprosto nevhodné jsou však textilie, ve kterých se drží vlhkost i plísně.

Kam je správně umístit?

Podle Pražského spolku ochránců zvířat je dobré „boudičku umístit tam, kde bude pokud možno ukryta před povětrnostními vlivy (kůlna, přístřešek apod.). Můžete ji ale dát i kamkoli ven, musíte ji ale rozhodně umístit tak, aby ji kočky bez problémů objevily, ale aby nebyla příliš na očích lidem. Lidé by ji s velkou pravděpodobností ukradli či zničili, příp. by kočky obtěžovali či ohrožovali. Polystyrénový box je sám o sobě lehký a je nutné jej zatížit. Boudičku můžete také ochránit před poškozením a povětrnostními vlivy tím, že ji obalíte do silnější igelitové fólie (dá se koupit v roli, nebo lze použít velký pytel na odpadky). Fólii upevníte lepicí páskou a nezapomeňte na otvor! :-) Stačí udělat nožem kříž a zbytky igelitu podstrčit dovnitř a začistit lepicí páskou. Pokud chcete, aby kočičkám bylo opravdu teplo, můžete boudičku shora a zespodu ještě doizolovat tlustší polystyrénovou deskou. Jedna stojí asi 60 Kč a dostanete ji v prodejnách, jako je Hornbach, OBI apod. Jednu desku rozkrojíte v půlce obyčejným kuchyňským nožem na dva díly – jeden díl dáte pod boudičku a druhý na ni. Pak vše dohromady svážete či obalíte silnější igelitovou fólií a zatížíte“. 

Jak boudičku vyrobit doma?

Je to jednoduché. V dalším článku se budeme věnovat výrobě polystyrénových boudiček krok za krokem. Domácí výroba je výhodná především tehdy, máte-li k dispozici zbytkový polystyren, např. ze stavby. Pokud ne, v obchodech pro kutily seženete vše potřebné.

I když se teď blíží léto, raději na problém toulavých koček v zimě upozorňujeme s předstihem. Boudičky proti mrazu a kvalitní strava jsou totiž naprostým minimem, který by každá kočka během zimy měla dostat. Po ustání mrazů je nutné dát kočku vykastrovat, aby se kočičí populace v dané lokalitě nadále nerozrůstala.

 

Projekt Nekupuj. Adoptuj! vám na tento zákrok přispěje. Více se dozvíte na www.nekupujadoptuj.cz