Savanová kočka


Historie

Jedná se o jedno z nejnovějších kočičích plemen, jehož popularita i přes vysokou pořizovací cenu stoupá. Savanová kočka je výsledkem křížení afrického servala a kočky domácí. Cílem šlechtění je vytvořit jedinečnou kočku, která má fyzické znaky podobné servalovi a povahu kočky domácí. Vyšlechtěna byla teprve na konci dvacátého století. Mezinárodní organizace TICA přijala plemeno savannah pro registraci v roce 2001. Při šlechtění se používají různá plemena kočky domácí (např. ocicat, egyptská mau nebo bengálská kočka). První zdokumentované křížení servala s kočkou domácí, konkrétně siamskou kočkou, proběhlo v osmdesátých letech minulého století. Úspěch se připisuje chovatelce Judy Frank z americké Pensylvánie. Jméno plemene bylo odvozeno od afrických travnatých ploch, kde serval přirozeně žije, a také podle prvního kotěte jménem Savana. Vzhledem k tomu, že se se jedná o mladé plemeno, dělí se savanové kočky podle generace, ze které pocházejí. V generaci F1 se jedná o přímé křížení se servalem. Kočky F1 až F4 dosahují velikosti v průměru o dva a půl násobek větší, než je běžná domácí kočka. Na výstavy se savanovými kočkami chodí až od páté generace. Teprve tehdy se jejich vzhled standardizuje. Kočky z nižších generací mají výraznější rysy servala, proto by byly na výstavách vzhledově zvýhodněné. Samci jsou až do generace F4 většinou neplodní. Trvá pět generací, než může dojít ke zkřížení dvou savanových koček. Ačkoli je plemeno zatím vzácné, už i v ČR se najdou chovatelé této unikátní kočky.

 

Vzhled

Kočka působí na první pohled velmi pružně a elegantně. Hlava musí být delší než širší. Může se jevit jako menší ve vztahu k velikosti těla. Při pohledu zepředu tvoří výrazný trojúhelník. Z profilu je nos dlouhý, brada je malá. Nos v kombinaci s bradou dodává lehce divoké vzezření. Oči jsou velké, okolo očí mají tzv. slzy. Uši jsou velké a vztyčené se širokou základnou a zakulacenými špičkami. Kočky mají dlouhý krk, dlouhé nohy a dlouhý ocas. Srst je kratší, může být buď skvrnitá, nebo pruhovaná. Vyskytují se v hnědé, stříbrné, černé či šedé barvě.

 

Povaha

Savanové kočky jsou známé pro svojí přátelskou povahu. Bývají aktivní, hravé a zvědavé. Divoký předek se nezapře. Povahově se podobají kočce bengálské. Jsou inteligentní, upovídané a rádi se mazlí se svou rodinou, k cizím bývají zdrženlivé. Savanová kočka se někdy fixuje na jednoho „svého“ člověka. Mnoho savanových koček se naučí chodit v postroji na vodítku nebo aportovat míček. Kočkám většinou nevadí ostatní kočky, ani psi. Mají silně vyvinutý lovecký instinkt. Dokonce se rádi koupou. Rychle se učí a jsou čistotné. Milují pohyb, rádi šplhají.

 

Péče

Až do čtvrté generace se jedná o zvířata, která nesou mnoho znaků původního afrického servala, proto vyžadují speciální podmínky k chovu (dostatek prostoru, vlastní teritorium s výběhem, zvláštní stravu). Od páté generace lze mluvit o kočce domácí, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči pro chov. Taková kočka může pobývat v bytě, ale bude ráda za přístup na zahradu nebo do voliéry. Je nutné zajistit ji kvalitní krmivo, dostatek škrábacích a šplhacích ploch. Péče o srst není náročná.

 

foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.1.2018 13:51:22
Napsáno: 10.1.2018 13:49:06

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu moje-kocka.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: Copyright moje-kocka.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@moje-kocka.cz; Redakce:info@moje-kocka.cz